Památky a zajímavosti Roupov
Jádrem starého hradu, položeného na skalnatém hřebenu nade vsí, je plocha obklopující zadní nádvoří, původní podoba byla tvořena pravděpodobně pouze obvodovou hradbou s věžovým palácem na konci ostrožny, oddělené od zbytku příkopem. Tato podoba byla zcela překryta mladšími přestavbami. Za Něpra z Roupova hrad prodělal rozsáhlou gotickou přestavbu. Lze předpokládat, že stejně jako na typologicky velmi příbuzném hradu Krakovci, působil také na Roupově s největší pravděpodobnosti některý z architektů nebo alespoň kameníků dvorské huti. Něpr, poprvé připomínaný jako majitel Roupova r. 1375, byl v letech 1380-1393 hofmistrem pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna, kde se bezesporu dostal do styku s tvůrci přestaveb královských hradů té doby.
Proti přístupové cestě na hrad stojí kaple sv. Anny. K obdélné lodi přiléhají nižší kaple s obloučkem okosenými rohy. Štít je opatřen volutovými křídly, v průčelní stěně jsou niky. Kostelík byl vystavěn nákladem Františka Hartmanna hraběte z Klenové roku 1696 v místech staré hradní kaple. V prostoru před hradem stoji ve svažitém terénu mohutná stavba třípodlažní sýpky, opatřená nízkými obdélnými okny v plochých šambránách s uchy. Nároží jsou kvádrována, plochy člení lesénový řád. Centrem Roupova, rozkládajícím se pod stejnojmenným hradem, je rozlehlá svažitá náves obdélného tvaru, lemovaná vesměs menšími usedlostmi s obytnými domy převážně ve šíitové orientaci.
Západní stranu návsi vymezuje rozlehlý, ze tří stran uzavřený vrchnostenský hospodářský dvůr.
V jeho blízkosti stoji nevelká zděná kaplička s nikou, která ukrývá kamennou barokní sochu sv. Jana Nepomuckého, vytesanou v takřka životni velikosti.
V horní částí návsi stoji poblíž čp. 35 pamětní kříž s hranolovým odstupňovaným dříkem s dataci do r. 1866 a monogramy WB. a W.J.
V někdejších zemědělských usedlostech čp. 21, 25, 31 a 44 se dochovaly roubené špýchary. Příkladem výstavby statků klasicistní produkce 19. století je dvůr čp. 11 se zděnou klenutou branou včele.