Památky a zajímavosti Ostrovačice
Mezi kulturní památky patří kostel sv. Václava a sv. Jana. Románské základy presbytáře dokazují, že původní kostel byl vystavěn již ve 12. - 13. století. Dále pak kaple sv. Barbory z roku 1718.
Mezi další významné památky farnosti a obce patří tři zvony pořízené v letech 1593, 1599 a 1601 a pochází ze stejné zvonařské dílny z Velkého Meziříčí.
Fara s prelaturou z roku 1692, autorem je patrně Jan Blažej Santini. Hraniční kámen rajhradského panství z roku 1735.
Socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1766 - podle dochovaných informací by tato socha mohla být dílem významného umělce Antonína Schweigla.
Pamětní kámen na výbuch střelného prachu z roku 1793.
Pomník Emilie Dočkalové – Topinkové – Helenky z románu Viléma Mrštíka „ Pohádka máje“ na místním hřbitově.
Významní rodáci a občané: Adam Benedikt Bavorovský – byl poslední opat Emauzského kláštera „Na Slovanech“ v Praze. Sepsal dějiny kláštera Emauzského. Alois a Vilém Mrštíkové – v Ostrovačicích žili jako malí chlapci, v dospělosti se sem často a rádi vraceli. Vilém napsal o obci román Pohádka máje. Karel Želenský, pod vlastním jménem Karel Drápal, významný prvorepublikový herec, režisér a dramatik. Několik desetiletí působil v Národním divadle v Praze. Je autorem několika divadelních her, např. Tažní ptáci. Zdeněk Pololáník, významný současný autor scénické, rozhlasové a filmové hudby, autor oper „Pierot“ a „Paní mezi stíny“, starozákonní „Písně písní“ a dalších symfonických a ostatních skladeb. Samostatnou kapitolou je jeho duchovní tvorba. Antonín Duffek, první známý starosta obce v letech 1891-1894. Miroslav Valnoha – voják zahraniční armády v Polsku, Francii, Africe a Anglii bojující za osvobození vlasti proti nacistickému Německu. Svatopluk Beneš - filmový a divadelní herec, jedna z nejvýznamnějších hereckých osobností 20. století. Ztvárnil postavu Ríši ve filmovém zpracování románu Pohádka máje v roce 1940 a od roku 1998 se stal čestným občanem obce.