Památky a zajímavosti Zlaté Hory
Samotné historické centrum města Zlaté Hory je chráněnou městskou památkovou zónou s řadou kvalitních renesančních a barokních domů a církevních staveb. Významnými památkami ve Zlatých Horách jsou farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, špitální kostel sv. Kříže, kaple sv. Rocha, zříceniny hradů Edelštejna, Leuchtenštejna a Koberštejna. Historii života na zlatohorsku dokumentují sbírky Městského muzea.
Návštěvníkům se nabízí k poznání další zajímavá místa jako např. rozhledna na Biskupské kupě, poutní místo Panny Marie Pomocné či Zlatorudné mlýny na Olešnici.
Přehled pamětihodností ve městě Zlaté Hory:
- Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie – původně gotický, barokně přestavěn po požáru roku 1699
- Poutní kostel Panny Marie Pomocné – poutní kostel na úpatí Příčného vrchu ležící jižně od jádra města s křížovou cestou z roku 1774
- Kaple sv. Rocha, ke které vede Křížová cesta
- Sanatorium Zlaté Hory – speleoterapie
- Stará pošta – barokní stavba kolem roku 1700
- Radnice – barokní a empírová stavba
- Soubor empírových a částečně barokních měšťanských domů s renesančními jádry čp. 22, 46, 67, 81, 88, 89, 93 a další
- Hotel Thamm z 30. let 19. století (dnes Thamm Hotel Praděd)
- Sloup se sochou sv. Josefa Pěstouna na náměstí Svobody
- Kaplička stojící u domu čp. 233
Edelštejn
Jedná se o jeden z největších slezských hradů, ze kterého však zůstaly do dnešního dne jen malé zbytky zdiva. Hrad patrně založil český panovník k ochraně blízkých zlatých dolů. Hrad se poprvé výslovně uvádí 2. září 1281, kdy ho drželi bratři Otta a Oldřich z Linavy. Ti odsud podnikali loupežné výpravy do vratislavského biskupství, proto byli vyzvání Mikulášem I. Opavským k vydání hradu. Mikulášův bratranec - vratislavský biskup Jindřich podnikl vůči Edelštejnu trestnou výpravu a hrad dobyl. Od roku 1339 byl hrad v majetku českého krále Jana Lucemburského, ale roku 1361 ho vrátil Karel IV. opavským knížatům. Roku 1440 měl Edelštejn v zástavě opolský kníže Bolek, o pět let později hrad vyhořel. Kníže Bolek ho však nechal opravit a v roce 1465 ho postoupil Jiřímu z Poděbrad, který z Edelštejna vytvořil husitskou oporu proti katolickému Slezsku. Hrad byl však roku 1467 dobyt a pobořen vojenskou výpravou vratislavského biskupa. Od té doby již nebyl obnoven.
Leuchtenštejn
O hradu a jeho historii neexistují prakticky žádné zprávy. Až roku 1687 se objevuje zpráva, ve které se uvádí pustý hrad Leuchtenštejn. Podle arechelogických nálezů byl postaven koncem 13. století a opuštěn ve století následujícím. Je možné, že vznikl jako reakce vratislavského biskupa na ztrátu hradu Edelštejna.
Rozledna Biskupská kupa
Je kamenná 18 m vysoká rozhledna, nejstarší v Jeseníkách, postavená v roce 1898 německým turistickým spolkem MSSGV (sekce Zuckmantel - Zlaté Hory) u příležitosti 50 let panování císaře Františka Josefa I.
Stojí na místě dřevěné vyhlídkové věže z roku 1880, v níž byla v roce 1896 zřízena první poštovna na území Moravy. Od. 3. srpna 1996 po opravě Městem Zlaté Hory je opět zpřístupněna veřejnosti. V blízkosti věže je hraniční přechod na turistické stezce.
Zlatokopecký skanzen - Zlatorudné mlýny
Při cestě ze Zlatých Hor do Ondřejovic leží malebné Údolí Ztracených štol. Říčka Olešnice zde opouští zaříznutý úsek údolí a po miliony let ukládá zlato do náplavů. Zdejší rýžoviště byla těžena povrchově i hlubinně, tzv. měkkým dolováním. Pravý břeh Olešnice je poset pinkami, obvaly i odvaly. Je protkán nespočetnými kanály pro přívod vody do rýžovišť. Hlavní přívodní kanál je stále v provozu.
V současné době je v tomto romantickém údolí vybudována replika středověkých hornických mlýnů s naučnou stezkou Údolí ztracených štol. V mlýnici Vám bude předvedeno drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů. Oba dřevěné stroje, zhotovené podle dobových nákresů, jsou poháněny vodními koly, která čerpají energii z původního kanálu.