Památky a zajímavosti Ohaře
V obci dlouho nebyl kostel. První kapli s oltářem sv. Jana Nepomuckého si ohařští postavili v roce 1753. Ta 16. srpna 1838 vyhořela. Nový kostel, jehož budova patří k největším vesnickým chrámům, byl posvěcen 16. května 1848. Už v roce 1745 byla ve vsi škola a vyučovalo se zde nepřetržitě až do roku 1976. Školní budovy dnes využívá mateřská škola a obecní úřad.
Dalším významným znakem a chloubou obce jsou dvě památné lípy na hřbitově, které byly podle vyprávění vysazeny v roce 1783 při stavbě starého hřbitova a tiše vyprovázejí každého na poslední cestě už 325 let. Za povšimnutí stojí i lipová alej lemující silnici směrem k Dománovicím.
K uctění a památce padlých vojáků v 1. světové válce byl roku 1927 postaven u kostela pomník. Napoleonské války se dotkly životů i místních obyvatel. Mnoho zemřelých ruských vojáků bylo uloženo do společných hrobů. Původní dřevěný kříž z roku 1812, který byl postaven na jejich počest, byl roku 1860 nahrazen křížem kamenným, který je umístěn u autobusové zastávky. Další dřevěný kříž z roku 1898 stojí u cesty směrem k Polním Chrčicím.
Se vsí je spjata také řada významných osobností. Po ohařské návsi běhávala Marie Brožková, maminka slavného básníka Petra Bezruče. Pocházela z nedalekého Týnce nad Labem, ale jezdívala do Ohař společně s panem farářem Josefem Tichým, který zde v roce 1847 působil jako lokátor.
Ing. RNDr. Josef Souček Csc., nepochybně jeden z nejvýznamnějších rodáků, ředitel botanického ústavu v Průhonicích, byl pohřben na místním hřbitově bez povšimnutí a zájmu zdejších občanů. Manželka bývalého ministerského předsedy Rudolfa Berana, paní Marie Beranová, žila v obci do roku 1967.
Pan farář Jaroslav Janák se narodil v domě čp. 130 a svou ves miloval. Ovládal němčinu, angličtinu, francouzštinu, latinu, španělštinu, italštinu, ruštinu, esperanto a učil se švédštinu.