Památky a zajímavosti Praha-Troja
V dolní části Troji se nachází zámek. Na vrcholu vinice nad zámkem stojí z dálky viditelná dominanta - barokní kaple sv. Kláry.
Na východě v Trojské ulici byla postavena, původně jako provizorium, nejstrmější tramvajová trať v Praze, spojující Holešovice a Kobylisy. V části trasy má stoupání 80 promile.
Zámek Troja (známý též jako Trojský zámek) je barokní stavba v pražské městské části Troja. Stojí v bezprostřední blízkosti Vltavy a v jeho areálu se nachází několik hospodářských stavení, včetně konírny, a také vinotéka, inspirovaná přilehlou vinicí svaté Kláry. Objekt zámku je obklopen rozsáhlou zahradou, již zdobí fontány, terakotové vázy, štukové prospekty a oranžérie s bustami imperátorů. Zámek (v majetku hl. m. Prahy) je otevřen pro veřejnost, jsou zde vystaveny sbírky českého malířství 19. století z expozic Galerie hlavního města Prahy.
Zámek vybudoval v letech 1679-1685 hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka jako své letní sídlo a pobýval zde se svou chotí Klárou a dcerou. V roce 1685 byla založena přilehlá zahrada a roku 1697 byla postavena terasa a hospodářské budovy v okolí zámku. Po rodu Šternberků zakoupila zámek pro ústav šlechtičen Marie Terezie a sama tu také několikrát pobývala. Poslední soukromý majitel, statkář Alois Svoboda, v roce 1922 věnoval zámek, včetně rozlehlých pozemků pro zřízení zoologické a botanické zahrady, mladé Československé republice.
Magnet oblasti Praha-Troja je ZOO Praha, které je pro návštěvníky otevřena od roku 1931. Nejdříve byla postavena administrativní budova u hlavního vchodu a voliéry dravců. Jako první zvíře se zde zabydlela vlčice Lotta, následovali koně Převalského Minka a Ali. Herec Vlasta Burian daroval v roce 1934 do ZOO lachtany Hýtu a Batula. Pražskou zahradu velmi poznamenaly ničivé povodně v srpnu 2002, kdy byla zatopena téměř polovina areálu. Znamenaly úhyn mnoha zvířat a nutnost demolice poničených objektů. Namísto nich však v Troji vyrostlo několik unikátních staveb, které se svým pojetím blíží novému pohledu na funkčnost a smysl zoologických zahrad. Od znovuotevření restaurované ZOO se počet návštěvníků pohybuje nad hranicí 1 000 000 ročně.
Na nejvyšším místě areálu zoologické zahrady v Praze-Tróji byla vybudována dřevěná rozhledna. Čtyřpatrová rozhledna Obora dosahuje výšky 18,5 m. Stavba je založena na 4 základových trámech, podepřených betonovými základovými patkami obloženými přírodním lomovým kamenem. Stavebně se vycházelo z dochovaných plánů původní rozhledny na Smrku.