Současnost obce Praha-Troja
V městské části Troja se během roku pořádá mnoho společenských akcí, z nichž mnohé se staly již tradicí. Patří mezi ně například Trojské vinobraní, Otevírání studánek s průvodem víl a vodníků, oživené fontánou v zahradách zámku, pekařská soutěž Trojská buchta, vánoční koncerty, výstavy a další.
Nachází se zde Galerii U lávky, kde se konají vernisáže, z akcí lze navštívit Trojské vinobraní nebo Otevírání studánek v Troji.
Základní škola v Praze - Troji je školou s pěti třídami I.stupně, devíti pedagogickými pracovníky, průměrným počtem 20dětí na třídu a má bezbariérový přístup. Zřizovatelem je Městská část Praha - Troja a je v této oblasti jedinou základní školou. Budovu sdílí s Trojským gymnáziem Svatopluka Čecha. Výuka probíhá podle vlastního vzdělávacího programu s motivačním názvem "TROJA" - Tvořivě, Radostně, Odpovědně, Jednotně, Aktivně. Vzdělávací program má dvě základní priority - výuku anglického jazyka již od 1. ročníku a přípravu žáků k přijímacím zkouškám na osmiletá gymnázia, kde dlouhodobě dosahuje nadprůměrných výsledků. Škola nabízí široký výběr zájmových kroužků a organizuje 2x ročně výjezdy na školy v přírodě a týdenní zimní pobyt s lyžemi. V rámci možností integruje děti se specifickými poruchami učení. Ve vztahu s rodiči je školou otevřenou, rodič může kdykoli do školy přijít a informovat se o studijních výsledcích svého dítěte. Nejméně 1x ročně mají rodiče možnost vyjádřit své názory na práci školy formou anonymních dotazníků.
Škola je velmi dobře vybavena učebními pomůckami, má malou počítačovou pracovnu a počítače v každé třídě. K počítačům mají žáci volný přístup, včetně připojení k internetu. Ve třídách jsou jednomístné lavice a tabule s kombinací křída - fix. Režim školy vychází ze skutečnosti, že na škole jsou jen děti I. stupně ZŠ. Nezvoní se, žáci mohou využívat o přestávkách veškeré prostory a zařízení školy. V průběhu výuky mohou bez ptaní odejít ze třídy na WC, napít se přinesených tekutin. Škola má možnost využívat nově postavenou tělocvičnu a venkovní hřiště s umělým povrchem.
Školní družina má 3 oddělení s průměrným počtem 30 dětí. Akcí, které ŠD pořádá, se mohou zúčastnit i děti, které nejsou k docházce přihlášeny. Mezi mimoškolní aktivity lze zařadit i výjezdy na školy v přírodě, které jsou pravidelně 2x ročně a týdenní zimní pobyt s lyžemi.
Magnet této oblasti, ZOO Praha, je pro návštěvníky otevřena od 28. září 1931. Nejdříve byla postavena administrativní budova u hlavního vchodu a voliéry dravců. Jako první zvíře se zde zabydlela vlčice Lotta, následovali koně Převalského Minka a Ali. Herec Vlasta Burian daroval v roce 1934 do ZOO lachtany Hýtu a Batula. Pražskou zahradu velmi poznamenaly ničivé povodně v srpnu 2002, kdy byla zatopena téměř polovina areálu. Znamenaly úhyn mnoha zvířat a nutnost demolice poničených objektů. Namísto nich však v Troji vyrostlo několik unikátních staveb, které se svým pojetím blíží novému pohledu na funkčnost a smysl zoologických zahrad. Od znovuotevření restaurované ZOO se počet návštěvníků pohybuje nad hranicí 1 000 000 ročně.
Na nejvyšším místě areálu zoologické zahrady v Praze-Tróji byla vybudována dřevěná rozhledna. Čtyřpatrová rozhledna Obora dosahuje výšky 18,5 metrů a jako stavební materiál bylo použito 40 kubíků smrkové dřevo, pouze podesty jsou dubové. Stavba je založena na 4 základových trámech, podepřených betonovými základovými patkami obloženými přírodním lomovým kamenem. Stavebně se vycházelo z dochovaných plánů původní rozhledny na Smrku. Přípravu projektové dokumentace usnadnil i model věže umístěný v muzeu v Novém Městě pod Smrkem. Architektonické řešení provedla ing. Arch. Chrzová, statické řešení pak ing. Bažantová. Dodavatelem stavby byla firma Arrbo, s.r.o. z Milevska.