Současnost obce Rusín
V roce 1991 je pro Rusín uváděno 31 trvale obydlených domů a 10 objektů individuální rekreace. V roce 2000 má Rusín 119 obyvatel. Od roku 2003 má Rusín nové obecní symboly - erb a vlajku.
Dnes budovu bývalé školy využívá obecní úřad. Žáci jezdí autobusem do 12 km vzdálené Osoblahy.
Obec je členem „Sdružení obcí Horního Slezska a severní Moravy" a venkovského mikroregionu „Sdružení obcí Osoblažska". V roce 2000 uzavřela smlouvu o spolupráci s městem Glubczyce v Polsku.
Z nedávné historie Rusína je také třeba uvést výstavbu obecních bytových domů, zavedení vodovodu a úpravny pitné vody. Soukromá zemědělská farma hospodaří s 850 ha půdy a 6 zaměstnanci. Zabývá se rostlinnou výrobou, chovem jelenovité zvěře a sportovních koní. V provozu je hospoda v budově obecního úřadu a malý obchod s potravinami. Fotbalový klub TJ Rusín, založený v roce 1969, oslavil 40. výročí svého založení.
S Hrozovou spojuje Rusín nejen společná farnost a úřad střediskové obce, ale také občanské sdružení Královský stolec. Sdružení zajišťuje kulturní a společenské akce, zábavné a turistické akce pro mládež, obnovuje drobné církevní stavby, výsadbu nových alejí kolem starých cest. Přispívá tak k celkovému oživení regionu stejně jako slibně se rozvíjející turistika a cykloturistika.
Nejaktivnějším spolkem v Rusíně je občanské sdružení Královský stolec, jehož hlavními cíli jsou obnova tradic, oživení regionální historie, opravy drobných sakrálních staveb a organizace společenského a kulturního života ve vesnici. Sdružení pořádá například každoroční Setkání Hrozováků. Kromě něj zde působí ještě Tělovýchovná jednota Rusín.
K oblíbeným společenským akcí konaným v Rusíně patří například turnaj v kulečníku, soutěž o nejlepší guláš, mikulášská nadílka, dětský den, Rusínská pouť, Dráčky bez peří aj.