Historie obce Rakovice
První písemná zmínka pochází z roku 1045, i když zde nejspíše existovalo osídlení již od 5. století před n. l., kdy v oblasti sídlili keltské kmeny. Z doby jejich přítomnosti se dochovaly patrné zbytky hradiště na vrchu Hrad, které bylo obehnáno kamennými valy sloužícími pro obranu. Předpokládá se, že keltské osídlení zaniklo v 1. století př. n. l. Následně oblast osídlili slovanské kmeny přibližně v 9. století.
První historická zpráva o Rakovicích pochází z roku 1045, ale lidé na území naší obce a do okolí přišli mnohem dříve. Zpráva z roku 1356 dokládá, že v té době měly Rakovice neobvykle vysoký počet obyvatel. Ještě v 15. a 16. století byly Rakovice větší, než sousední Čimelice. V roce 1658 koupil rakovický statek Ladislav Hrobčický z Hrobčic na Litoměřicku a v letech 1665 - 1669 nechal vystavět na místě staré tvrze zámek. Ladislav Hrobčický se angažoval ve veřejném životě a díky své funkci krajského hejtmana Prácheňského kraje v letech 1681 - 1685 se Rakovice na určitou dobu staly sídlem krajského úřadu.
Dalším významným majitelem Rakovic se stal Karel Bohumil, svobodný pán z Bissingenu a na Čimelicích. Rakovický zámek byl na čas sídlem bissingenovské vrchnosti, avšak Karel Bohumil Bissingen vzhledem ke svým významným funkcím nechal postavit v letech 1726 - 1730 vedle staré čimelické tvrze reprezentativní zámek, do kterého přesídlil. Do rakovického zámku byl umístěn vrchnostenský úřad. Čimelický zámek byl spojen se zámkem v Rakovicích lipovým stromořadím, doplněným sochami z dílny sochaře Jana Hammera. Je pravděpodobné, že právě v důsledku vlivu Karla Bohumila Bissingena došlo k odchýlení trasy dosavadní císařské silnice od původního směru na Rakovice a Mirotice přímo na Čimelice. Nový silniční průtah Čimelicemi odsunul do pozadí význam naší obce. Rakovice spolu s Čimelicemi se později dostaly do majetku rodu Vratislavů z Mitrovic a v roce 1850 Schwarzenberků.