Současnost obce Slezské Pavlovice
Převážná část obyvatelů obce je zásobována vodou z veřejných a soukromých studní. V části obce je vybudován veřejný vodovod, zásobující vodou objekty živočišné výroby a 12 bytových jednotek. Zastaralý vodovod, vybudovaný v 50. letech, byl rekonstruován.
Demografický rozbor, bydlení a zaměstnanost: Trvalý postupný pokles počtu obyvatel vykazuje obec již od roku 1869. K výraznému poklesu došlo po druhé světové válce, po odsunu Němců. Od roku 1950 se počet obyvatel pohybuje od 230 do 190. V současné době počet obyvatel - 185. Obec je závislá na pracovních místech ve II. sektoru - zemědělství a lesnictví a na vyjížďce za prací. Přibližně 1/2 rodin obývá byty v rodinných domcích, 1/2 v bytových domech.
Pro kulturně-společenský život mají občané k dispozici sál, klubovnu a veřejnou knihovnu. Z budovy bývalé mateřské školky vznikl v roce 2010 nový kulturní dům. Každoročně v říjnu se ve vesnici pořádá slavnost k výročí vysvěcení kostela sv. Ondřeje, oblíbené jsou oslavy ke dni matek a dni dětí. Zástupci obce pořádají pravidelně posezení a besedy s důchodci, v žádné domácnosti nechybí ani každoroční návštěva Tří králů a Mikuláše se svým doprovodem andělů a čertů.
V Pavlovicích působí oddíl kopané Tělovýchovné jednoty Sokol a Český svaz žen. Pro sportovní vyžití slouží fotbalové a volejbalové hřiště. Z tradičních sportovních akcí konaných v obci lze jmenovat sportovní den a turnaj o putovní pohár v kopané.
Znak obce
Ve zlatém štítě na červené kouli se stříbrnou lilií ležící černý odvrácený jednorožec s červeným rohem a jazykem. Figurka lilie je převzata ze starých pečetních znamení Slezských Pavlovic zlet 1743 a 1796. Figurka jednorožce, ležícího na kouli či kotouči je převzata z erbu rodu Mattencloid, jenž držel panství Německé Pavlovice od roku 1766 a zbudoval zde pozdně barokní zámek. Barevné řešení symbolizující kombinace slezských barev, to znamená černé, červené a zlaté.
Obec Slezké Pavlovice je členem dobrovolného svazku obcí:
- Mikroregion Krnovsko
- Mikroregion Osoblažsko
- Euroregion Praděd