Památky a zajímavosti Náměšť nad Oslavou
K návštěvě Náměště nad Oslavou láká zejména velké množství památek a turistických zajímavostí, které je možné vidět v rámci Kulturní promenády - značené procházky s výkladem o pamětihonostech města.
Státní zámek Náměšť nad Oslavou
Renesanční zámek přestavěný z původně gotického hradu. Do roku 1945 patřil rodu Haugwitzů, pak sloužil jako letní sídlo prezidenta Beneše, dnes je v něm umístěna rozsáhlá kolekce tapisérií ze 16.–19. století.
Barokní most
Most přes řeku Oslavu z roku 1737 patří k nejstarším zachovaným kamenným mostům a je připodobňován ke Karlovu mostu. Je zdoben dvaceti sochami od J. Winterhaltera a A. Jelínka. Na návodní straně mostu jsou umístěny tři pamětní desky věnované jeho zakladateli hraběti Václavovi Adrianu z Enkenvoirtu.
Kostel sv. Jana Křtitele
Barokní kostel postavený hrabětem Janem Baptistou z Werdenbergu v roce 1639 s obrazy nizozemského malíře Stolla a P. Trogera.
Kaple sv. Anny ve Špitálku
Barokní kaple tvoří centrální část souboru budov špitálu sv. Anny, který je v místě nazýván „Špitálek“. Celý objekt byl postaven v letech 1743–1745 jako domov pro přestárlé sloužící a poddané náměšťského panství. V současné době je objekt ve správě Městského kulturního střediska. Kaple se využívá pro komorní koncerty a menší divadelní formy.
Hrobka Haugwitzů
Empírová hrobka vystavěná dle návrhu vídeňského architekta Josefa Kornhausela v letech 1822–1825, s mramorovými figurálními skulpturami od Josefa Kliebera. Na opravě celého objektu, prováděném v posledních dvou desetiletích 20. století, se finančně podílel jeden z příslušníků hraběcího rodu, Karel Antonín Haugwitz. Ten zde byl jako poslední v roce 1995 také pohřben.
Sousoší Nejsvětější Trojice
Dílo sochaře Antonína Rigy z roku 1715, které zaujme při procházce náměstím. Sousoší nechala postavit v roce 1715 Marie Isabella, manželka tehdejšího majitele panství, hraběte Jana Filipa z Werdenbergu. Sousoší vyjadřovalo díkuvzdání za to, že se Náměšti vyhnula morová epidemie.
Radnice je původně renesanční měšťanský dům, který vznikl přestavbou staršího gotického domu. Na radnici byl upraven v roce 1645. Při větší opravě v roce 1934 bylo obnoveno sgrafito na venkovních omítkách s naznačením dříve zazděného bočního vstupu. Nad čelním vstupem se nalézá městský znak a na průčelí budovy osazeny pamětní desky věnované obětem obou světových válek. V současnosti je v budově umístěno Městské kulturní středisko a jeho informační centrum, dále pamětní síně fotografa Ondřeje Knolla a knihtiskaře Viléma Papírníka.
Zámecká obora
Náměšťská obora se zachovalými mohutnými stromy a pozoruhodnou flórou a faunou bezprostředně navazuje na zámecké parky. Obora zaujímající plochu mezi Kralicemi a Náměští s chovem daňčí zvěře. Pramení zde čtyři potůčky. Na jednom z nich je postavena kaskáda čtyř rybníčků.