Památky a zajímavosti Slezské Rudoltice
K pamětihodnostem Slezských Rudoltic patří zámek, zámecký park, vstupní brána u zámku, socha Panny Marie, kostel sv. Jiří v zaniklé obci Pelhřimovy, Slovanské Hradiště - Víno a úzkokolejná trať Třemešná - Osoblaha, která projíždí přes obec a místní části Amalín a Koberno.
Slovanské Hradiště - Víno
Jednodílné hradiště oválného půdorysu rozlohy asi 0,5 ha, chráněné na nepřístupné severovýchodní straně třemi liniemi valů s příkopy. Vnitřní val je zdvojený, střední val pokračuje podél výběžku strany obvodu jádra a vnější příčný val přehrazuje zúženou šíji výběžku. Poloha osídlena v pravěku, Slovany již v 7. století, hradiště vzniklo v 8 století a zaniklo v 9. století Patří do specifické skupiny hradišť polského Slezska staršího založení, spolu s lokalitami Kylešovice, Koblov a Hradec nad Moravicí.
Zámek
Za Fulštejnů zde nejspíše na přelomu 15. a 16. století vznikla tvrz a v letech 1548-65 menší renesanční zámek. Dalšími vlastníky byli Sedlničtí z Choltic, hrabě Maxmilián z Dittrechsteinu a od roku 1630 Jiří svobodný pán z Hodic.
Již Jan Jiří a Petr Starší Sedlnický z Choltic na přelomu 16. a 17. století zámek renesečně přebudovali. Z Hodických s přestavbou započal na přelomu 17. a 18. století hrabě Karel Josef z Hodic. Zejména za hraběte Alberta Hodice ve druhé polovině 18. století došlo k mohutnému rozmachu zámku a úpravě parku, který zámek obklopoval. Park se stal jedním z nejznámějších v Evropě a byl někdy nazýván „Slezským Versailles". Hrabě Albert se však natolik zadlužil, že musel před věřiteli utéct do Polska.
Později zámek vlastnili měšťané a posledním vlastníkem byl do roku 1942 koňský handlíř Franz Andres.
Za druhé světové války se zámek stal útulkem pro matky s dětmi a později byl spravován Říšským ministerstvem propagandy. Po válce se stal sídlem Místního národního výboru a dokonce zde bylo uskladněno obilí. Od roku 1975 zámek využívá Ministerstvo zdravotnictví jako sklad. Snad to alespoň z části zámek zachránilo.