Současnost obce Zátor
V roce 2006 byl nákladem cca 8,5 mil Kč vybudován chodník podél frekventované komunikace I/45, který přispěl k zajištění bezpečnosti všech účastníků sil. provozu. Zejména důchodců malých dětí, těhotných žen, matek s kočárky apod. Akce byla spolufinancována a podporována Moravskoslezským krajem a Státním fondem dopravní infrastruktury.
V roce 2005 byla nákladem cca 4 mil. Kč zrekonstruována Mateřská škola Zátor tak, aby provoz odpovídal všem hygienickým požadavkům. Samozřejmě byl nakoupen nový nábytek a hračky, aby se dětem v zařízení líbilo.
18. 12. 2000 - Udělení praporu a znaku obci Zátor - předal předseda Poslanecké sněmovny ČR, Václav Klaus starostovi obce Zátor (1998-2002) Jaroslavu Skřivánkovi. Návrh a výtvarné zpracování nynějšího znaku a praporu výtvarně zpracoval starosta obce Jaroslav Skřivánek. Návrh znaku a praporu obce byl schválen heraldickou komisí Poslanecké sněmovny ČR.
Svěcení znaku a praporu obce proběhlo dne 6. září 2003 ve velmi slavnostní atmosféře. v kostele Nejsvětější Trojice v Zátoru, Znak a prapor obce Zátor a prapor ZŠ Zátor vysvětil biskup Ostravsko-opavský mons. František Václav Lobkovicz. Obecní symboly čestně opatrovali členové JSDH Zátor a prapor školy hasičský dorost. Kratičký proslov na téma symboliky, občanské sounáležitosti hrdosti a patriotismu úzce spjatého s bohatou historií Zátoru přednesla starostka obce Ing. Salome Sýkorová. Po vysvěcení a mši průvod účastníků směřoval na radnici, kde byly symboly předány.
ZACHOVÁNÍ, OBNOVA A ÚDRŽBA VENKOVSKÉ ZÁSTAVBY - Původní zástavba obce je relativně zachovalá. Výstavbou v období socializace venkova byla obec poznamenána pouze objekty bytovek v centru obce.
Na území obce se nachází 50 objektů pro individuální rekreaci, většinou udržovaných a v zachovalém stavu.
Obec byla silně poškozena povodněmi v letech 1996 a 1997. Škody po povodni v roce 1997 byly v obci Zátor odhadnuty na 70 miliónů korun. V rámci povodně bylo nařízeno 7 demolic, 5 objektů bylo pobouráno, 7 objektů bylo dlouhodobě neobyvatelných a 180 domů je mokrých a stále se opravují.
HOSPODÁŘSKÝ ROZVOJ OBCE - V obci je v současné době provozováno několik živností. Zaměstnanost obyvatel je závislá na okolním trhu práce.
Největší firmou co do objemu realizované výroby i počtu zaměstnanců je fa IKTUS spol.s.r., která vyrábí kuchyňský nábytek a zaměstnává cca 200 zaměstnanců. Druhá největší firma - UNEKO spol. s.r.o se sídlem Nové Heřmínovy, pobočný závod Zátor, se zabývá strojírenskou výrobou a zaměstnává cca 70 zaměstnanců. Na třetím místě fa AGROZAT Zátor, spol.s.r.o. poskytuje jako jedna z mála pracovní příležitosti v zemědělství. Předmětem hospodaření je rostliná i živočišná výroba.
Informace o ostatních firmách a podnikatelích působících v obci Zátor, najdete v sekci "Podnikatelské aktivity v obci".
Obec má ve svém vlastnictví 130 ha lesa,zdravotní středisko, Kulturní dům, ZŠ+ tělocvičnu, MŠ, ŠJ, fotbalové hřIště, hasičskou zbrojnici, bytovky č.p. 31, 52, 54, 56, 58, 86, 119, 120, 121 a 200. V územním plánu jsou k dalšímu podnikání doporučeny některé nevyužité objekty zemědělské výroby. Další atraktivní plochy pro podnikatelské aktivity jsou navrženy podél státní silnice I/45.
OBČANSKÁ VYBAVENOST - Značné škody při povodních se promítly i do občanské vybavenosti obce a některé služby a objekty zanikly právě v důsledku povodně.. Objekty občanské vybavenosti lze rozdělit do dvou skupin. První skupina je reprezentována soukromým sektorem, druhou skupinu zastupuje stát a obec. V obci je mateřská školka a úplná základní škola spádově i pro některé okolní obce. V obci jsou ordinace zubního, praktického a dětského lékaře. V Loučkách i v Zátoru jsou objekty občanské vybavenosti soustředěny kolem místních komunikací. Největší koncentrace objektů občanské vybavenosti je v prostorách křížení státních silnic č. I/45, III/45910 a III/4585, mezi kulturním domem a bývalým kinem.
Obec Zátor je spádově orientována k městu Krnov, méně k Bruntálu. Jde o vazbu na pracovní příležitosti, základní a vyšší občanskou vybavenost, služby, dopravu, vodní hospodářství, energetiku a spoje.
Území je dobře dostupné automobily a autobusy ČSAD. Obec protíná frekventovaná komunikace I/45 vedoucí z Krnova do Bruntálu. Okrajem obce vede železniční trať Opava - Olomouc se železniční stanicí Zátor.
Součástí katastrálního území Zátoru je i chatová osada pod Milotickým nádražím.
Základní škola se zapojuje do řady výchovně vzdělávacích projektů a je modernizována audiovizuální technikou. Nadstandardní nabídkou školy je školní psycholog a 1 x týdně logopedie, aby rodiče s dětmi nemuseli dojíždět do Krnova. Škola umožňuje také velké sportovní vyžití nejen pro děti (školní klub fotbalu a házené), ale také pro dospělé pronájmem tělocvičny.
Obec nemá charakteristické centrum. Ve střední části obce se nachází Obecní úřad v objektu kulturního domu, hasičská zbrojnice, základní škola, Obecní pekárna s prodejnou, smíšené zboží, pošta. Obec má zájem vybudovat centrum v prostoru základní školy.
V jarním období obec organizuje úklidové akce a k dispozici jsou sběrové kontejnery.
V roce 1998 byl otevřen Dům pokojného stáří, který vznikl za finanční pomoci Nadace Olgy Havlové. Celkové náklady na stavbu představovaly téměř 11 miliónů korun. Dům o kapacitě 9 bytových jednotek slouží místním starším občanům, kteří přišli v době povodní o střechu nad hlavou. K dispozici je i bezbariérový pokoj.
Obdobným způsobem proběhla i rekonstrukce objektu bývalého kina. Vzniklo tak 12 bytových jednotek pro občany postižené povodní. Celkové náklady na stavbu se pohybovaly ve výši 20 miliónů korun.
Při povodni v roce 1997 byl poškozen objekt i zařízení sauny provozované pro veřejnost. Provoz sauny bude znovu obnoven.
Předběžně obec projednala s povodím Odry záměr výstavby přírodního koupaliště na řece Opavě v prostoru u elektrárny.