Současnost obce Hradec Králové
Dnes je Hradec Králové přirozenou krajskou metropolí, dopravním uzlem, sídlem mnoha úřadů, státních institucí, bank a průmyslových podniků. Je také městem univerzitním. Je nejen městem kongresové turistiky ale také sídlo obchodu, bankovnictví a správních institucí regionálního i celostátního významu.
Samo město kromě jedinečného panoramatu na starém městě, sem turisty láká i díky botanické zahradě léčivých rostlin, obřímu akvárium či za zábavou prostředkované aquacentrem, různými sportovními areály, hřišti, golfem, jízdou na koni aj.
Hradec Králové je také významným sportovním střediskem s plaveckým bazénem, městskými lázněmi, krytou halou zimního stadionu, fotbalovými stadiony, koupalištěm ke kterému patří i autokemp a celou řadou dalších zařízení.
V současné době má Hradec Králové osm partnerských měst, německý Giessen, francouzské Méty, holandský Arnhem, slovenskou Banskou Bystricu, chorvatkou Kaštelu, italskou Alessandrii a polská města Walbrzich a Wroclaw.
Hradec Králové je charakteristický tím, že nemá výrazně průmyslové zóny. Paleta klasických průmyslových oborů je zastoupena převážně středními a menšími podniky.
Z umění nabízí metropole několik divadel (Adalbertinum, loutkové Divadlo Drak, Klicperovo divadlo), kin (Centrál, letní kino Širák, multikino Cinestar), vělehlasnou filharmonii či Muzeum východních Čech. Množství udržovaných parků, malebných nábřežních promenád. Muzeum východních Čech, Galerie moderního umění, Klicperovo divadlo, Divadlo Drak, Hvězdárna a planetárium a mnoho dalších kulturních zařízení.
Pro milovníky výtvarného umění je ve městě několik galerií. Komplexem sbírek českého výtvarného umění 20. století prezentuje Galerie moderního umění. Naopak Muzeum východních Čech nabízí návštěvníkům sbírky mnohem staršího data. Sídlí v jedné z architektonicky nejzajímavějších staveb u nás, realizované podle návrhu Jana Kotěry.
Při přípravách oslav 100. výročí konání Hospodářské, průmyslové a národopisné výstavy, která se uskutečnila v Hradci Králové roku 1894 jako ozvěna tehdejší slavné Všeobecné výstavy v Praze, se v roce 1994 zrodil nápad pořádat každoročně cyklus akcí k oživení života města pod společným názvem CALENDARIUM REGINA. Dnes se pod tímto označením uskutečňuje několik desítek společenských, kulturních a sportovních akcí (např. Entrée k tanci, Grand Prix v karate, Hudební fórum, Jazz Goes to Town ad.)
Mezi významné akce cyklu Calendarium Regina se zařadil divadelní festival Divadlo evropských regionů, který je dnes největší divadelní událostí v České republice. Královéhradecká divadla spojila síly, a vždy v závěru června, vítají na několika scénách divadelníky z celé Evropy. Každoročně divadelní soubory odehrají před zcela zaplněnými sály více než 50 představení. Důležitou součástí festivalu je i tzv. Open air program, který po dobu konání rozehraje všechny možné prostory historického centra Hradce Králové. Při festivalu se konají i další doprovodná hudební a jiná představení.