Současnost obce Ocmanice
Obec má především zemědělský charakter a pouze základní občanskou vybavenost. Zástavba se sestává z řadové výstavby rodinných domů rozložených po obou stranách průchozí státní silnice i dalších místních komunikací. Většina domů je vybudována jako selská stavení s průjezdy do dvora k hospodářským budovám a dále do zahrad.
Do Ocmanic spadají dvě samoty. Placký dvůr a Stružský (Padrtův) mlýn, obě jsou jižně od Ocmanic poblíž silnice a železnice do Třebíče.
V obci funguje Sbor dobrovolných hasičů Ocmanice, Soptíci, Sokol Ocmanice, TJ Ocmanice Muži, TJ Ocmanice ženy a Myslivecké sdružení.
Obec Ocmanice je součástí:
- Mikroregionu Náměšťsko
Rozkládá na území kraje Vysočina v nejvýchodnější části okresu Třebíč. Přímo hraničí s okresem Žďár nad Sázavou a s okresem Brno-venkov patřící již ke kraji Jihomoravskému. Vznikl dne 24.2.2000 v Náměšti n/Osl., kde zástupci obcí Náměšť nad Oslavou, Hartvíkovice, Kladeruby, Kramolín, Ocmanice, Okarec, Sedlec, Studenec, Vícenice u Nám, Čikov, Naloučany, Popůvky, Kozlany a Mohelno podepsali zakladatelskou smlouvu. Náměšťsko náleží ke geomorfologické oblasti Českomoravské vrchoviny.
- Mikroregionu Horácko
Mikroregion Horácko se nachází v České republice. Kraj Vysočina, okres Třebíč. Území se rozkládá mezi městy Třebíč, Náměšť nad Oslavou a Velké Meziříčí
- Svazku obcí „SKLÁDKA TKO"
Založení svazku obcí „Skládka TKO" (tuhého komunálního odpadu) se sídlem v Třebíči v roce 1992 bylo zásadním krokem pro řešení problematiky odpadů v regionu Třebíčska.
Svazek se od samého začátku snaží o vytvoření komplexního funkčního systému pro nakládání s odpady na svém území. To znamená skládkování, třídění odpadů, sběr a odstraňování nebezpečných odpadů, dotřídění a využívání odpadů. Budování tohoto systému dokazuje výčet již uskutečněných kroků i těch, které nás dosud čekají.