Historie obce Vícenice u Náměště nad Oslavou
Je pojmenována podle osoby Vícen nebo Víceník, což znamená Václav. O původu názvu obce se také vypravuje historicky nepodložená zvěst, že na místě nynější vsi Vícenice stávalo v dřívějších dobách městečko s farou a pivovarem. V dávné válce prý vojsko vše zbořilo a zničilo až na několik zdí; „více nic" nezůstalo.
Nejstarší dochovaná písemná zmínka o původní farní osadě pochází z roku 1376, kdy se v zemských deskách vyskytuje zápis o faráři Kuníkovi, knězi z Vícenic. Fara zde stávala již v polovině 14.století. Roku 1569 zanikla a Vícenice byly přifařeny do Náměště.
Samotná ves náležela do poddanství majitelů blízkého náměšťského panství. Za nevolnického povstání roku 1775 byli na nádvoří náměšťského zámku 21. července vyslýcháni obecní představitelé Vícenic jako jedni z prvních asi šesti set vyšetřovaných osob.
Při další vlně selských nepokojů na jaře roku1815 došlo ve Vícenicích k požárům u sedláků, kteří neuposlechli výzvy vzbouřenců k odepření roboty náměšťské vrchnosti.
Další požár se zapsal do historie Vícenic roku 1857, kdy vyhořelo více než půl obce. Téhož roku byla založena škola, k jejímuž stavebnímu rozšíření došlo roku 1889.