Historie obce Týniště
Původní název obce Týniště je zaznamenán v historických pramenech již od roku 1582, kdy se obec jmenovala "Pustá" a dvůr "Pustý". V té době byl majitelem vsi a poplužního dvora Mikuláš Nebílovský z Drahobuzi, jenž v roce 1603 postoupil Týniště a Příchovice svým třem synům. V dalších letech se na obci vystřídalo několik majitelů. V roce 1549 získal obec dědictvím Kryštof Příchovský z Příchovic a po jeho smrti potomci pánů Nebílovských. Poslední potomek tohoto rodu prodal obec Bedřichu Švihovskému z Rožmberka, jenž byl v té době císařským radou a hejtmanem kraje Prácheňského. V roce 1716 vnučka Bedřicha Švihovského Marie Josefa, provdána za hraběte Lobkovice, prodala obec Týniště Jindřichu Antonínu Hennigarovi, který byl v letech 1718 a 1724 krajským hejtmanem plzeňským. V roce 1642 odkoupil obec Jan Karel z Kokořova a roku 1740 byla obec připojena k Žinkovům.
Osada Luh je rozložena v lesích s nadmořskou výškou 446 m. V roce 1789 byla u zdejšího potoka postavena pila na vodní pohon a sklárna, která byla v historických zápisech vzpomínaná ještě v roce 1837, pak zřejmě zanikla. V roce 1898 zde byla pak postavena myslivna a v roce 1918 vybudoval majitel žinkovského panství Karel Škoda novou parní pilu. V roce 1889 postihla osadu Luh velká přírodní katastrofa, kdy byla protržením hráze zničena pila a utonula zde celá rodina pilaře Zeiglera.
V roce 1921 byla v Týništi založena Obecní knihovna a v roce 1923 divadelní spolek "Vlastimil". Roku 1924 byly v obci zabudovány hromosvody. O rok později zde byl zaveden první obchod se smíšeným zbožím se jménem "U pana Kota". 22.9. 1926 se v obci začalo s výstavbou zdejšího vodovodu. Týnišťský vodovod byl první takovouto stavbou na Přešticku vůbec. Zároveň s vodovodem bylo pak zřízeno 5 požárních hydrantů. Další modernizace obce je spojena s datem 22.11. 1926, kdy byl do obce přiveden elektrický proud.
Stará dřevěná kaplička byla rozbořena v roce 1929 a místo ní byla postavena nová, zděná, jejíž rekonstrukce pak proběhla v roce 1991.
Hlavní obživou převážné většiny zdejších obyvatel bylo zemědělství, a proto zde bylo později založeno JZD. Ostatní dojížděli za prací do města.
Po roce 1989 doznala obec značných změn. Do té doby náleželo Týniště k MNV Horšice, odkud však na obnovu obce plynuly minimální finanční prostředky. Až po roce 1990, kdy se obec osamostatnila, byla provedena rekonstrukce Obecního úřadu, kapličky a okolí, vodojemu, vodárny a úprava návsi. Rekonstrukce obce stála značné finanční prostředky, které však značně přispěly ke zlepšení vzhledu obce.