Památky a zajímavosti Habřina
- Tvrz Vražba, archeologické naleziště
- Kostel sv. Václava
- Lávka přes potok Hustířanka
- Socha vojáka na návsi
Tvrz Vražba
Na zalesněném ostrohu nad levým břehem říčky Hustířanky, necelý 1 km od středu dnešní obce Habřiny, stávala tvrz. Ostroh se nazývá Vražba, kdežto zbytky tvrziště nazývají místní obyvatelé Na zámečku.
Písemné zprávy o tvrzi chybějí. V roce 1978 zde byl proveden archeologický průzkum, při němž byla odkryta ve východní části tvrziště obytná budova vystavěná z mohutných dřevěných trámů. Byla též nalezena keramika a železné předměty – šipky, střely, podkovy. Podle zbytků keramiky je možno datovat tvrz do druhé poloviny 13. století a lze předpokládat, že byla zničena buď v době braniborského vpádu po roce 1278 nebo v době rozbrojů po vymření Přemyslovců v roce 1306. Snad byla nejstarším sídlem majitelů Neznášova a po jejím zániku převzal její úlohu hrad Neznášov (Rotmberk), vzdálený odtud pouze 1 km.
Na jižní a zčásti i východní a západní straně byla tvrz chráněna strmými svahy ostrohu, jen na severní straně byl ostroh v úrovni okolí. Tvrziště má oválný půdorys a je obklopeno valem a příkopem. Na tvrzišti je několik terénních vln, nejvyšší je v jeho východní části. Na severní, nejsnáze zranitelné straně, dosahoval příkop hloubky 7–8 m a šířky 15 m. Val je zde široký také 15 m a před ním k severu je ještě další 4–5 m hluboký příkop.
Hřbitovní kostel sv. Václava na Chloumku byl původně gotický ze 14. století. Koncem 16. století byl přestavěn do renesančního slohu a opraven v roce 1972. Vnitřní zařízení kostela pochází z první poloviny 18. století. Mramorový figurální epigraf J. Bedřicha Rodovského z Hustířan je datován letopočtem 1594.
Na Chloumku se zachovalo pohřebiště platěnického lidu (800–500 let př. n. l.). Byla tu vykopána keramika a lesíku se říkalo Na popelnici.
U bývalého mlýna v Koutech byl nad hrobem pruského poručíka postaven železný kříž.