Historie obce Křtomil
Název obce prošel mnoha změnami. V zemských deskách Olomouckých je prezentována jako obec Krstomil. V roce 1374 se psala jako Krsthomil. Teprve v roce 1517 se uvádí její nynější podoba Křtomil. Nejzajímavější písemnou podobu získala obec roku 1718, z této doby se zachovala písemná zmínka o obci Krežtomühl.
První písemná zmínka se datuje do roku 1365. Až do roku 1500 bývala ves samostatným statkem v rukou střídající se drobné šlechty. Vladykové ze Křtomile vybudovali ve vsi tvrz, která je však připomínána až v roce 1498. Počátkem 16. století koupili Křtomil dřevohostičtí páni ze Žerotína. V roce 1635 ji kníže Václav Lobkovic prodal Janovi z Rottalu a od roku 1650 se obec stala trvalou součásti bystřického panství, jehož posledními feudálními majiteli byli od roku1827 baroni z Loudonu. Křtomilská tvrz zanikla beze stopy nejpozději v neklidných dobách třicetileté války. V obci působil bratrský sbor a měla i vlastní, dnes již neexistující hřbitov.
Pečeť, užívaná k ověření katastru obce, byla pořízena za vlády Rottalů a je z roku 1749. Pečetní pole vyplňuje oválný štít s dosti složitou figurou složenou ze symbolů zaměstnání obyvatel obce. Jde pravděpodobně o sekyru či motyku na delším topůrku překříženou cepem pod radlicí a nad ní nůž - krojidlo. Pečeť je v současnosti uložena ve fondu D 2 - Rektifikační akta č. 235, v Moravském zemském archivu Brno.
Ve 20. století byla obec sloučena se sousední Lipovou, později spadala pod správu MNV obce Dřevohostice, která se vyvíjela jako obec středisková. V roce 1990 se Křtomil osamostatnila a od té doby funguje jako územně samosprávný celek.