Okolí a příroda Litovel
Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví
Nejpozoruhodnějšími biotopy lužních lesů jsou bezesporu periodické tůně, ve kterých se na jaře vyskytují vzácní korýši - žábronožky a listonozi. Pro své mimořádné přírodní hodnoty zde bylo vyhlášeno několik maloplošných zvláště chráněných území – NPR Ramena řeky Moravy a Vrapač, PR Litovelské luhy.
Druhou polovinu oblasti tvoří masiv Doubravy, mírně zvlněná pahorkatina, kde se díky rozumnému hospodaření v minulosti (lichtensteinské panství) zachoval komplex chlumních doubrav. Na jižních svazích nad Moravou (PR Doubrava) dosahují své severní hranice rozšíření četné teplomilné rostliny. Na druhém břehu Moravy se zvedá vápencový Třesín - NPP, výrazná krajinná dominanta severozápadní části CHKO, jenž se svými jeskyněmi a teplomilnými společenstvy luk a lesů na jižních svazích kontrastuje s nivou Moravy.
Národní přírodní rezervace Špraněk
Krasové území tvořené devonskými vápenci v okolí vrchů Špraněk a Špláz s četnými povrchovými a podzemními krasovými útvary. V podzemí jsou chráněny veřejnosti přístupné Javoříčské jeskyně s bohatou výzdobou. Jeskyně jsou velmi významným zimovištěm mnoha druhů letounů, zejména kriticky ohroženého vrápence malého (Rhinolophus hipposideros), který zde má jednu z nejpočetnějších zimních kolonií v ČR. Byl zde zaznamenán i ojedinělý výskyt kriticky ohroženého vrápence velkého (Rhinolophus ferrumequinum). Z nadzemních krasových útvarů je pozoruhodná především skalní brána pod Zkamenělým zámkem, která je největším útvarem svého druhu na Moravě. Na lokalitě se vyskytuje řada vzácných druhů rostlin, k nejvýznamnějším patří střevíčník.