Historie obce Ražice
První písemná zmínka o vsi Ražici pochází z roku 1469. Kolem roku 1490 patřily Ražice k hlubockému panství. V 16. století obec náležela k Prácheňskému kraji, v 19. století bývalému protivínskému panství. Roku 1848 se Ražice staly samostatnou obcí.
Z nejstarší historie
V knize Jiřího Fröhlicha Písecko v zrcadle archeologie (Písek 1997) se o Ražicích uvádí toto:
Štípanou kamennou industrii patrně mezolitického stáří sbíraly ve 30. a 40. letech 20. století děti baštýře v hlubokém náhonu vody severně od rybářské bašty na východním břehu Řežabince. Nálezy skončily v soukromé sbírce. Dále k severu pokračují mezolitická sídliště na katastru obce Putimi.
Na počátku padesátých let se do píseckého muzea dostal okraj středověké zásobnice označené několika vtlačenými značkami. Nalezl ho rolník Buchtele při stavbě svého domu.
Při kontrole výkopu nalezli v roce 1996 archeologové Prácheňského muzea pře domem č. p. 8 zlomky nádob z 15. a 16. století.
O nejstarších dějinách obce Ražice uvádí první kronikář obce Ražice Jaroslav Koch toto: „Pravděpodobně lze míti za to, že Ražice jsou původu slovanského a že některá rodina prvních Čechů zde založila svoje sídlo. První obyvatelé byli svobodni, nepodléhajíce žádné vrchnosti a teprve v pozdějších dobách, následkem válečných a státních převratů, upadli v poddanství a při pozdější kolonisaci ve XII. a XIII. století postaveni byli na právní úroveň nově kolonisovaným osadn íkům a velice málo uchovali si svoji samostatnost - jako svobodníci - nejsouce robotou povinni".
Nejstarší zápisy o obci Ražice
V ražické pamětní knize se píše toto:
Nejstarší zápisy o obci Ražici jsou ve starých pozemkových knihách. Knihy tyto, jak v úvodu jsem se zmínil, byly od okr. soudu v Písku převezeny v r. 1936 do Zemského archivu do Prahy, a proto nemohlo jich býti použito. Následkem toho nebylo lze zjistiti držitele usedlostí v Ražicích od roku aspoň 1650. Zjistil jsem pouze v knize „Musejní kniha" (těchto knih jest 24 silných svazků a jsou uloženy v píseckém archivu).
Na stránce 337 - 338 jest tato zmínka o Ražicích:
Opisuji doslovně:
V té době 1490 patřily Ražice k panství hlubockému a robotovaly k zámku píseckému.
Byly tam hospodářové
Mašek 5/4 lánů
Hanzl. Má 2 1/4 lánu bez 3/4 jitra.
Mařík. Má 1 1/2 jitra a 1/4 jitra.
Jan Vojsko 1/4 lánu a 2 jitra bez 1/4 jitra (...)
Robotou patří Ražice k zámku píseckému. Z té vsi Ražic z lánu dávají po 1 senosiku po 1 voze se na z každého lánu mají přivésti na hrad písecký. Praví se, že je v obci 12 lánů. (...)
Toto jest nejstarší zápis, který jsem v Ražicích mohl zjistiti. Druhé pozemkové knihy jsou založeny v r. 1890 a z těch vypsal jsem o každém popisném čísle.
Další údaje:
Jméno Ražice je odvozeno od „ves lidí Rážových". Osobní jméno Ráž se vyskytuje jako příjmení již před 16. stoletím, zřetelněji pak od 16. století. Slovo "ráž„ vzniklo ze staročeštiny, kde znamenalo kuličku.
V 19. století patřila ves bývalému protivínskému panství.
V minulosti se v okolí vsi rýžovalo zlato. Upomíná to i název Zlatý vrch, který leží mezi Ražicemi a Heřmaní.
Údaje o historii obce Ražice byly doplněny za pomoci paní Michaely Čadkové - koordinátorky provozu muzea ŠPEJCHAR RAŽICE STANICE ŘEŽABINEC