Památky a zajímavosti Praha-Zbraslav
Na severozápadní straně náměstí upoutá budova pivovaru, která patří k areálu zbraslavského zámku. Původně barokní stavba byla po roce 1920 přestavěna do současné podoby arch. D. Jurkovičem a až do roku 1950 se tu vařilo pivo. Pokud máte čas, máte možnost navštívit zámecký park, zbraslavský zámek, který je národní kulturní památkou s bohatou historií, je veřejnosti nepřístupný.
Zbraslavskému náměstí dominuje velký žulový balvan, který je součástí pomníku padlým v první a druhé světové válce. Kámen, vážící více než pět tun, byl v roce 1921 vyloven z Vltavy u Kamýku a po řece dopraven na Zbraslav.
Náměstí opustíme ve směru hlavní ulice okolo restaurace Škoda lásky, kde pamětní deska připomíná zbraslavského rodáka Jaromíra Vejvodu a první ulicí vpravo zabočíme k vrchu Havlín. Ulice nese jméno spisovatele Vladislava Vančury a na jejím konci najdeme nejen jeho pomník, ale také vilu, kterou si Vančura nechal postavit ve stylu „courbisierivské" architektury v roce 1926. Vystoupáme po schodech a vydáme se dlážděnou cestou vlevo lesíkem vzhůru. Abychom si lesa ještě chvíli užili, odbočíme téměř pod vrcholem doprava na úzkou cestičku, a ta nás dovede ke Karlovu stánku, zděnému, kdysi vyhlídkovému pavilonu, který byl vystavěn na konci 19. století na místě, kde se podle legendy zastavil Karel IV., když se jel poklonit hrobu své matky do zbraslavského kláštera. Podél třešňového sadu dojdeme až ke hřbitovu s kostelem sv. Havla, doloženým již v roce 1115. Součástí hřbitova je ve své době architektonicky ojedinělý urnový háj.
Projdeme-li hřbitovem nebo podél jeho plotu sadem, narazíme na úzkou cestičku, která nás zavede do ulic pod Havlínem. Půjdeme-li ještě kousek pod sadem a pak odbočíme do ulice Matjuchinova, dostaneme se na jejím konci k zajímavé stavbě Husova sboru, jehož věž s hodinami je výraznou dominantou horní části Zbraslavi. Za kostelem odbočíme doleva hlavní ulici Elišky Přemyslovny a sejdeme po ní z kopečka až k pomníku Jana Husa z roku 1935. Zde přejdeme a vydáme se po chodníku dolů k centru. Po pravé ruce mineme jeden z nejstarších obytných domů na Zbraslavi - chalupu s mansardovou střechou z 2. poloviny 18. století. Vpravo uličkou U Klubovny pak sejdeme dolů ke kapličce v ulici Žitavského, do které odbočíme doleva a u křižovatky před zbraslavským mostem si můžeme prohlédnou památkově chráněnou vilu Planá růže, vystavěnou ve stylu historizující architektury konce 19. století. Dále projdeme okolo další z památkově významných staveb - secesní Ottovy vily a odbočíme do ulice K přístavišti, která nás dovede do nábřežní ulice U Malé řeky. Na jejím konci pak na prostranství před divadlem Jana Kašky a Městským domem upoutá další z významných zbraslavských domů - vila Růže s rozlehlou zahradou je ukázkou moderní architektury počátku 20. století. Ulicí Opata Konráda se vrátíme zpět na Zbraslavské náměstí a v některé z množství okolních restaurací se můžeme občerstvit a příjemně tak zakončit svůj výlet na Zbraslav.
Dvě železné rozhledny na mostě přes Berounku
Vypravíte-li se z centra Prahy automobilem směrem na Strakonice, s velkou pravděpodobností budete opouštět Prahu na jejím jižním konci po mostu v Lahovicích. A zajisté nepřehlédnete 2 mostní rozhledny, které se zde nachází. Jejich unikátnost spočívá nejen v originálním provedení, ale především v umístění přímo na mostě, který se zde klene nad řekou Berounkou.
Vybudování rozhleden bylo součástí projektu rekonstrukce lahovického mostu, kterou zde v letech 2003-2004 provedla firma Metrostav. Výška rozhleden je cca 9 metrů. Výstup je možný po 32 schodech. Zajímavé výhledy nabízí přes Berounku na jih a na západ, tedy směrem k Lahovicím a Radotínu a také nevšední pohled na Prahu. Dojem z rozhledu bohužel kazí hluk hustého provozu. Díky jemu se rozhledny i nepatrně chvějí.