Památky a zajímavosti Rýmařov
K nejvýznamnějším památkám v Rýmařově patří kostel Navštívení Panny Marie, kostel sv. archanděla Michaela, budova fary, starobylá radnice se středověkou věží, socha sv. Jana Nepomuckého, boží muka a další.
Kostel Navštívení Panny Marie, místními také nazývaný kaple V Lipkách, je velmi významná barokní stavba místního stavitele Friedricha Höslera z let 1711–1715. Uvnitř je vymalována malbami Ferdinanda Nabotha a Johanna Christopha Handkeho. Poblíž se nachází socha Panny Marie Vítězné z roku 1774 a skupina Ukřižování, lidová práce z roku 1812.
Farní kostel sv. archanděla Michaela – římskokatolocký farní kostel stojí v severní části historického jádra města. Jde o renesanční trojdílnou stavbu s gotickým jádrem. V letech 1609–1618 byla stavba celkově upravena a v roce 1688 doplněna o Růžencovou kapli. Po ničivém požáru v roce 1790 byl kostel opraven. V posledních letech prošel celkovou rekonstrukcí.
Radnice – monumentální stavba s prvky gotiky, renesance, baroka a klasicismu.
Budova fary – cenná renesanční stavba ze šestnáctého století, dříve horní úřad.
Boží muka – na levé straně silnice z Rýmařova do Bruntálu
Sloup se sochou Panny Marie – barokní plastika olomouckého sochaře Franze Leblose z roku 1683 nacházející se v západní části náměstí Míru. Sloup byl postaven na náklady Marie Elisabethy Richtensteinové na paměť morové epidemie, která postihla Rýmařov v roce 1680.
Socha sv. Jana Nepomuckého – sochařská práce Severina Tischlera z roku 1736.
Městské muzeum v Rýmařově – Muzeum s bohatými sbírkami mapující historii regionu období od nejstaršího pravěkého osídlení až do období první poloviny 20. století. Významné jsou též sbírky zachycující vývoj hornictví a tkalcovství, dvou nevýznamnějších odvětví této oblasti. Součástí stálé výstavy je rovněž exposice hornin mapující bohaté geologické složení oblasti. V muzeu také působí Galerie Octopus.
Chráněná archeologická památka Hrádek na Pivovarské ulici – místo městského hradu, nejstaršího středověkého opevněného sídla Rýmařovska (1. půle 13. století – 1405), nyní je zde umístěna část geologické expozice Muzea Rýmařov pod názvem Vývoj hornin Jesenicka.