Historie obce Starý Kolín
Okolí obce bylo osídleno již od pradávna, o čemž svědčí mnohé archeologické nálezy. Nejvýznamnějším z nich je takzvaný keltský poklad, který byl objeven ve 30. letech minulého století a obsahoval 304 kusů zlatých keltských statérů.
Vznik původní osady v těchto místech nebyl náhodný, neboť v 7. až 10. století územím probíhaly dvě zemské stezky, a to Trstenická, vedoucí z Moravy přes Svatou Kateřinu po Kačinách, a odbočka stezky Haberské, jež vedla od Nových Dvorů.
Rozvoj nastal počátkem 13. století, kdy byla v okolí objevena stříbrná ruda, ale první písemná zmínka o vsi pochází až z roku 1267 v souvislosti s vysvěcením kostela sv. Ondřeje, který si vystavěli zámožní obchodníci.
Na těžbě rudy měl velký zájem panovník. Povolal sem dolnoněmecké kolonisty s úmyslem založit královské město. Brzy se však zjistilo, že tato lokalita není pro vznik velkého města vhodná, neboť trpěla častými zátopami Labe. Kolonisté se pak přesunuli na příhodnější místo, skalnatou výšinu asi 7 km dál po proudu Labe, a založili zde za vlády Přemysla Otakara II. královské město Kolín.