Současnost obce Starý Kolín
V současné době je obec plynofikována, elektrifikována, byl zde vybudován veřejný vodovod a připravuje se také vybudování kanalizace s čističkou odpadních vod. Dobrou dopravní dostupnost do Kolína a Týnce nad Labem, kam většina obyvatel dojíždí za prací, zajišťují tři silnice III. třídy, dvě zastávky autobusu a vlaková stanice. Vede tudy hlavní železniční trať Praha-Kolín-Pardubice-Česká Třebová, která prochází západovýchodním směrem.
Menší děti navštěvují místní mateřskou i základní školu s vlastní jídelnou, družinou a tělocvičnou, ty starší jezdí za vzděláním do okolních měst. Obyvatelé mají k dispozici zdravotní středisko, kde je ordinace praktického i zubního lékaře a výdejna léků, poštu, obecní úřad, kulturní dům, knihovnu, hřbitov, celou řadu služeb, restaurací a prodejen s potravinami i smíšeným zbožím. Informace o aktuálním dění se občané mohou dočíst v pravidelně vycházejícím Starokolínském zpravodaji.
Ke sportovnímu vyžití milovníků pohybových aktivit slouží tělocvična základní školy, dětské hřiště, Sokolovna, fotbalové a víceúčelové hřiště, tenisové kurty a loděnice.
Dne 26. 7. 2008 proběhlo slavnostní vysvěcení obecního znaku a vlajky. Rozdělení znaku na dvě stejné části připomíná, že obec vznikla ze dvou vsí. Horní zlatá polovina tinkturami upomíná na pověst o nálezu zlatých keltských mincí a znázorňuje Starý Kolín, kde k tomuto nálezu došlo. Dolní modrá polovina připomíná řeku Labe a zároveň tinkturou znázorňuje ves Baštu. Dva zkřížené kůly hnědé barvy jsou odvozeny jako mluvící znamení. Vzhledem k přírodním podmínkám lokality na soutoku Labe a Klejnárky, nepochybně Češi vypomáhali při ochraně před záplavami a povodněmi stavbou různých zábran. Jednou z nejpřirozenějších zábran ve středověku bylo zatloukání dřevěných kůlů těsně vedle sebe a vytváření takzvaných palisád, kterými se půda zpevňovala.
Lidé z Bašty i Starého Kolína se často scházejí při kulturních a sportovních akcích, které kromě školy a obecního úřadu zajišťuje také řada organizací a spolků. Aktivně zde působí Sbor dobrovolných hasičů, tělovýchovná jednota Sokol, Klub vodáků, AVZO Svazarm, myslivecké sdružení, rybářský svaz, zahrádkáři, Letní tenisový klub a v neposlední řadě také Junák, který vždy v létě zakončuje svou celoroční činnost čtrnáctidenním stanovým táborem.
Bohaté společenské dění zde zastupují akce jako například dětský den, vítání občánků, dětská mikulášská nadílka, vítání jara, posvícení, dětský karneval, Starokolínská patnáctka, Starokolínská lyžovačka o putovní pohár starosty obce, zpívání v kostele, drakiáda, pivobraní, fotbalová, tenisová a nohejbalová utkání, Mistrovství ČR pramic P5 Baštecký okruh, hasičská soutěž Hra Plamen, závody vodáckých veteránů, rybářské závody, charitativní sbírky či různé koncerty, hudební i taneční vystoupení, výstavy a přednášky.
Starý Kolín vítá své návštěvníky možností nahlédnout do zajímavé minulosti, načerpat příjemné zážitky na některé kulturní akci, aktivně si zasportovat či jen tak v klidu relaxovat a poznávat krásy okolní přírody.