Historie obce Hořín
Ačkoliv je ves Hořín („Horův dvůr") poprvé historicky doložena až v roce 1319, je jisté, že byla založena již dříve. Hořín byl coby mělnické podhradí majetkem vlastníka mělnického panství - zpočátku šlo o panovníka, jeho manželku nebo vdovu po něm pozůstalou. Později bylo panství zastavováno, a to i s Hořínem, Vrbnem, Brozánkami a Zelčínem. Středem Hořína 14. století byla královská vodní tvrz Wasserpurch s přiléhajícím hospodářským dvorem. Pobývala tam také královna Eliška Přemyslovna, která tam v roce 1324 vydala listinu, hořínští purkrabí a správci. Majitelem druhé, mnohem menší části vsi byl rod Beneše z Vrbna, od r. 1357 rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou.
Královská tvrz nepřežila husitské války. Hořínský dvůr byl obnoven a v 16. století se stal významným hospodářským centrem mělnického panství. Rostoucí význam Hořína byl v 1. polovině 17. století potvrzen stavbou nejprve černínského loveckého zámečku, posléze rezidenčního sídla knížecí rodiny Lobkowiczů. Zámek byl postaven za účasti vynikajících architektů. Oklopen byl nejprve francouzskou ornamentální zahradou, později rozsáhlým dodnes dochovaným anglickým parkem. Soubor zámeckých budov se stal nejen přímou dominantou barokní vsi, nýbrž prostřednictvím stromořadí i dominantou širšího okolí. V roce 1787 byla hořínská zámecká kaple sv. Jana Nepomuckého povýšena na farní kostel. Hořín tak získal vlastní farní úřad (do r. 1787 byl přifařen k Vrbnu). O rok později byla v Hoříně založena škola.
V důsledku revolučního hnutí z roku 1848 bylo zrušeno poddanství a robota. Prvním starostou obce se stal Václav Voborník (1861-1867). Následující období hospodářského rozvoje bylo spojeno s kulturní i stavební aktivitou obce, spolků a bývalé vrchnosti. Významným počinem se stalo vybudování lobkowiczké hrobky, Laterálního plavebního kanálu, nové funkcionalistické budovy školy. Po komunistickém puči v únoru 1948 byl i Hořín zasažen vlnou kolektivizace a zakládání Jednotných zemědělských družstev (dále JZD) - mezi hlavní postižené náležela rodina Lobkowiczů a hořínští hospodáři. Výmluvnou obětí konfiskací a následujících aktivit se stal zámek, který po několik desetiletí chátral. Hořín se stal v roce 1960 potenciálně významnou střediskovou vsí sloučených obcí Hořín, Vrbno a Brozánky.