Památky a zajímavosti Hořín
Dominantu Hořína tvoří zámek z poloviny 18. století.
Zámek je velmi cenný, představuje umělecky jednotné architektonické dílo - i když je dnes ve špatném stavu. V přízemí jsou např. rokokové interiéry, tzv. Kamenné pokoje z let 1760 - 1763. Další zajímavostí je krásná zámecká kaple zdobená freskami J. P. Molitora a sochami I. F. Platzera.
Na místech dvora českých královen známým už roku 1319 vznikl roku 1696 lovecký zámeček rodu Černínů. O třicet let později byl zámek přestavěn F. M. Kaňkou. Současná podoba je od arch. J. K. Spannbruckera z přestavby v letech 1736 - 1746. Kaňkův zámek tak můžeme vidět v hlavní budově, okolní pavilony s hospodářskými budovami jsou již od Spannbruckera. Interiéry byly dokončeny až roku 1763. V té době byl zámek již ve vlastnictví Lobkoviců.
Dále zde nalezneme kostel sv. Jana Nepomuckého, hořínské výklenkové kaple Nejsvětější Trojice a Nanebevzetí Panny Marie.
Ve Vrbně stojí románský kostel Povýšení sv. Kříže z roku 1241.
Zajímavostí lokality je technická památka zdymadlo Hořín, jež je součástí laterálního plavebního kanálu Mělník-Vraňany. Překonávaný spád zde činí 8,5 m a zdymadlo je tak nejvyšší plavební stupeň v úseku Praha-Mělník. Dílo, které bylo uvedeno do provozu v roce 1905, projektoval František Sander.