Historie obce Pravčice
Jak napovídají archeologické nálezy, sahají dějiny Pravčic až do pravěku. Při stavbě místní prodejny v letech 1973 - 1974 zde byly totiž objeveny lužické žárové hroby, které patří do mladší doby bronzové.
Na hranici mezi katastry obce Pravčice a města Hulína byly nalezeny v roce 2007 zbytky římského krátkodobého (pochodového) tábora, který je vzácným nálezem v této oblasti. Jednoznačným důkazem římské provenience na našem území je nález předsunutého příkopu - titulu.
První písemná zmínka o obci je z roku 1261, kdy 25. května daroval král Přemysl Otakar II. olomouckému biskupovi Brunonovi ze Schauenburku za věrné služby Újezd Hulský a dědiny Praweziz, Nemeziz a Altendorf (Pravčice, Němčice a Stará Ves). Tyto dědiny se připomínají také v biskupově závěti z roku 1267.
Název Pravčice vznikl od osobního jména Právek, odvozeného od Prawcicz (r. 1320) a Prawcicz (r. 1448).
Není zcela dochováno, jak dlouho byly Pravčice při biskupství, ale ve 14. století byly od statku Kroměřížského odtrženy a některý z biskupů je učinil biskupským manstvím . Roku 1448 se Jan Kelecký pravčického manství vzdal a biskup Pavel z Miličína je udělil Ondřejovi z Chropyně. Ten je držel do roku 1456, a poté, co se ho vzdal, dal je biskup Bohuše Jiříkovi Zajíčkovi z Měrovic. Kdy byly Pravčice zbaveny závazků manských a připojeny ke statku kroměřížskému, se nedochovalo, ale v 16. století byly Pravčice zase již při biskupech.
Významným byl pro obec svobodný mlýn, který se připomíná již v letech 1320 - 1325.
V roce 1594 si poddaní z Pravčic stěžovali, že jim zadržováním vody vzniká škoda.
V roce 1654 jednal biskupský administrátor s mlynářem, aby mlýn prodal panství kroměřížskému, ale k dohodě nedošlo.
V první polovině 18. století držel mlýn Mikuláš Czukr. V roce 1750 se mlýna ujal jeho syn František Czukr, po jeho smrti v roce 1787 mlýn připadl na syna Jana. Jan směl vést přes panskou Hrubou louku mlýnskou strouhu a postavit přes ni mostek. Za to však musel odvádět poplatky. Czukrové drželi mlýn až do konce 19. století, kdy byl prodán arcibiskupovi Theodoru Kohn ovi, aby byl spojen se statkem arcibiskupským.
V roce 2003 byl objekt mlýna z velké části odstraněn a zbytek mlýnského náhonu zasypán. V areálu mlýna zbyly pouze stáje, seník a obytná část hlaní budovy.
Základní kámen mlýna byl ponechán a uložen při vstupu do jezdeckého areálu, který se zde nyní nachází. Poblíž lze dohledat i staré mlýnské kameny z objektu mlýna prapůvodního, v minulosti zničeného požárem.
V roce 1921 objevil tehdejší arcibiskupský knihovník a archivář Antonín Breitenbacher v průchodě arcibiskupského domu (tzv. princova domu) v Kroměříži kámen s vytesaným reliéfem vnitřního zařízení mlýna Jana Czukra; pod reliéfem byl vytesán nějaký nápis, který však byl již v té doběn poškozen.
Tento vzácný historický epitaf z Pravčic, který je uchováván v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, se stal podnětem k založení Arcidiecézního muzea v Kroměříži.
Nejstarší gruntovní kniha pochází z roku 1571.
V roce 1579 celá obec vyhořela.
Již v roce 1590 bylo v dědině fojtství , fojt se jmenoval Tomáš, řezník. V roce 1596 je koupil Jan Ovesný, roku 1618 Pavel Rokyta, roku 1622 Bartoň Hrubý ze Záhlenic, roku 1643 Jan Hrubý. Na konci třicetileté války fojství zaniklo.
Velké škody zanechala v obci třicetiletá válka, kdy v obci zůstala pouze třetina obyvatel.
V období po třicetileté válce, v roce 1665, propukl v obci druhý velký požár, při němž shořelo 19 selských stavení. V obci byla v té době veliká bída.
Dne 17. listopadu 1747 zřídil kardinál Ferdinand Julius Troyer z Troyersteinu na gruntě Ondřeje Kukly dědičnou rychtu , ale pro nepřístojnosti ji záhy roku 1754 opět zrušil, donutil Kuklu, aby ji prodal Josefu Smolinkovi, peníze Kuklovi vrátil a grunt byl od té doby opět robotný .
První škola v Pravčicích vznikla již roku 1789 v malinké chaloupce o jediné světnici.
V roce 1806 zřídila obec školní budovu z obecní pastoušky u kapličky sv. Anny na Žabárně.
V roce 1866 byla postavena patrová škola na návsi (dnešní budova Obecního úřadu Pravčice), která byla v roce 1881 rozšířena na dvoutřídní. V roce 1898 byla budova opravena.
Nová škola byla postavena v roce 1928 vedle kostela a svému účelu slouží do dnešních dnů. Se stavbou stávající školy bylo započato 11. července 1927 a na jaře 1928 byla stavba dokončena. Svému účelu byla budova předána v srpnu 1928.
V roce 1944 byla v obci zřízena i škola mateřská.
V roce 1977 byla Základní devítiletá škola v Pravčicích uzavřena. V objektu školy zůstala však škola mateřská se třemi třídami. Do Mateřské školy v Pravčicích dojížděly rovněž děti ze sousedního Hulína.
V roce 1992 byla základní škola v obci obnovena.
Hřbitov byl v obci založen v roce 1897.
V roce 1899 bylo založeno Kostelní družstvo pro stavbu kostela. Začít stavět se mělo už v roce 1914, osloven byl kroměřížský architekt R. Sprindrich. Plány však zhatila 1. světová válka. Kostel měl být ve srovnání s tím současným prostornější a slohově bohatší.