Památky a zajímavosti Prasklice
Díky výhodné poloze obce a také mírnému klimatickému prostředí najdeme v jejím katastrálním území mnoho pravěkých a ranně historických kultur jako např. kulturu únětickou, větéřovskou, lužickou, laténskou nebo velkomoravskou, dokladem čehož jsou poměrně časté archeologické nálezy. V katastru obce se také nachází chlum Křéby, na jehož vrcholu se rozkládá archeologická lokalita, která patří k typu výšinných úněticko-větéřovských sídlišť s těžištěm osídlení na sklonku a v průběhu střední doby bronzové tzn. kolem roku 2000 až 1500 před naším letopočtem. Archeologické nálezy z této lokality, ale i z katastru obce jsou uloženy v Muzeu Kroměřížska, ve Vlastivědném muzeu J.A. Komenského v Přerově a v Zemském muzeu v Brně.
Mezi nemovité památky v obci můžeme zařadit farní kostel zasvěcený sv. Anně. Na jeho místě původně stála prostá dřevěná zvonice, která byla stržena a v roce 1852 místo ní postavena malá kaple, vysvěcená až v roce 1857. Tato kaple byla v letech 1872 až 1891 přestavěna na dnešní kostel. Bývalá kaple je současný presbytář. Loď,věž a sakristie byly přistavěny.V kostele se nachází i několik zajímavých uměleckých památek jako je Hromádkův obraz svaté Anny z roku 1854, sochy věrozvěstů Cyrila a Metodějě anebo nástěnné malby z roku 1908 od Františka Šenara. Před jeho vchodem stojí kamenný kříž postavený v roce 1866. Dalším památkovým objektem je budova bývalé fary postavená v roce 1898. V roce 1902 byla v Prasklicích zavedena samostatná duchovní správa a 22. června téhož roku zde byl uveden první farář P. Jan Vrbíček.
V obci je také několik zachovalých charakteristických selských usedlostí, vypovídajících o způsobu hanáckého lidového stavitelství. V mnohých z nich je také zachováno mnoho původních řemeslných detailů jako jsou okna dveře, vrata či původní profilace fasád.
Další nemovitou památkou je budova bývalé školy, dnes sídlo Obecního úřadu. V obci Prasklice byla škola úředně založena v roce 1788. Školní budova však byla postavena až v roce 1806. Na místě, kde stojí dodnes byla postavena až v roce 1837 a to nákladem morkovského velkostatkáře Františka Arioly. Stávající podobu získala budova školy v roce 1901, kdy byla nákladem 16000 korun přestavěna o rozšířena na dvoutřídní. V roce 1907 ji navštěvovalo 116 žáků. Vyučování zde bylo ukončeno školním rokem 1981/82 a od této doby dojíždějí místní žáci do školy v Morkovicích.