Památky a zajímavosti Roštín
K historickým památkám obce se řadí kostel svatého Jakuba Většího, socha svatého Jana Nepomuckého u kostela, pomník padlým, Seibertův Vodní mlýn a roštínská kaple.
Farní kostel sv. Anny stojí uprostřed vesnice a je poměrně velmi mladý. Dříve stávala na tomto místě zvonice, nejprve dřevěná a v roce 1701 byla postavena zvonice zděná. Protože kostel sv. Jakuba je za vesnicí a cesta k denním bohoslužbám byla nepohodlná, přikročilo se roku 1777 ke stavbě kaple sv. Anny. Kaple byla přistavena k dosavadní zvonici, která u ní tvořila věž a dodnes slouží po zvýšení jako věž u nynějšího kostela. Kaple byla vystavěna z kamene, klenutá, pět metrů dlouhá a tři metry široká. Měla i kůr a vystupovalo se na něj po schodech, které vedly zároveň i na věž. Kostel svatého Jakuba Většího je opředen mnoha historkami. Stojí u silnice do Cetechovic, dnešní podoba je z roku 1742.
V roce 1928 byl u příležitosti 10. výročí republiky a na počest všem padlým spoluobčanům obce Roštín za I. světové války zhotoven pomník. Dne 28. října 1928 byl slavnostně umístěn v průčelí dnešního náměstí. Na pomníku jsou vytesána jména padlých občanů Roštína za I. světové války a po ukončení II. světové války přibyla další jména těch, kteří zemřeli za řádění nelidského fašismu. Pomník zdobí bysta prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Pomník zhotovil roštínský rodák pan Petr Kubáček z Morkovic.
Rozhledna
Rozhledna na nejvyšším vrcholku pohoří Chřiby na Brdu (587 metrů) je vskutku originálním dílem. Je totiž postavená z kamene, přičemž stavba obdobného typu byla v naší vlasti postavena naposledy ve 30. letech 20. století! Současná rozhledna na Brdu však není první stavbou tohoto typu na tomto místě. Stávala zde totiž dřevěná vyhlídková věž, která dosloužila v 70. letech 20. století.
Dnešní věž na Brdu je postavena z pískovce lomu Žlutava metodou tzv. kyklopského zdiva. Zajímavostí je, že stavební materiál byl postupně na Brdo vynášen dobrovolníky. Autorem oku lahodící věže je Svatopluk Sládeček a Bohuslav Stránský, kteří byli za svůj počin vyznamenáni Obcí architektů „Čestným uznáním v kategorii krajinářská a zahradní tvorba" v soutěži Grand Prix 2005.
Základní kámen 23,9 metrů vysoké věže rozhledny byl položen 28. října 2001. Hlavním iniciátorem a investorem stavby bylo Sdružení pro podporu místních iniciativ Chřiby, které se na výstavbě rozhledny podílelo spolu s Mikroregionem Buchlov, Klubem českých turistů, Lesní správou Buchlovice a místní skautskou organizací. Náklady na rozhlednu se vyšplhaly na 5,5 milionu korun, i když původně se počítalo s miliony sedmi.