Památky a zajímavosti Týn nad Bečvou
Mezi historické památky a pamětihodnosti v obci Týn nad Bečvou patří:
– dům s pamětní deskou, ve kterém pobýval v roce 1852 a poté v roce 1854 skladatel Bedřich Smetana,
– hrob Gabrielky, dcery Bedřicha Smetany, na bývalém hřbitově u kostela,
– kostel Panny Marie z roku 1733,
– socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1778,
– kříž z roku 1879,
– pomník obětem 1. a 2. světové války
– budova bývalého revíru.
V roce 2015 bylo ve zrekonstruované původní budově panského pivovaru z druhé poloviny 16. století zřízeno Muzeum Bedřicha Smetany. Expozice zobrazuje významné události v životě i tvůrčím díle geniálního skladatele. Zvýrazňuje doby pobytu rodiny Bedřicha Smetany v Týně i v Hranicích a také jeho trvalou stopu v tomto regionu v 19., 20. i 21. století.
"Gabrielka" se rovněž nazývá lesní stezka vedoucí z Týna po vrstevnici Maleníku.
HRAD HELFŠTÝN
Jeho umístění na kopci v zalesněné krajině připomíná středověké sídlo ukryté před civilizací. Ve své nynější podobě má hrad charakter rozsáhlé pevnostní architektury se šesti branami, řadou věží a budov a se systémem valů z 18. století.
Jednotlivé architektonické útvary vznikaly od počátku 14. století. Slohovou různorodost a velikost areálu ovlivnily časté přestavby a plošné rozšiřování, ale i záměrné poboření v roce 1656. Vliv na stavební vývoj měli i významní držitelé Helfštýna. Po zakladateli slezském šlechtici Fridušovi z Linavy to byli zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna. Po bitvě na Bílé hoře se hrad dostal do držení kardinála Františka z Ditrichštejna. Až do roku 1656 sloužil hrad jako vojenská pevnost, poté bylo rozkazem opevnění zrušeno. V 17. století byl hrad poničen a dále chátral. Majetkem rodu Ditrichštejnů zůstal hrad až do počátku 20. století, kdy z něj byla zřícenina. Od 19. století byl hrad prezentován jako turistický a památkově významný objekt.
V současné době se stal přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. K tomu, aby se hrad Helfštýn stal světově uznávaným střediskem uměleckého kovářství, směřují také soustavně probíhající rekonstrukční práce.
Vyhlídková věž hradu Helfštýn
Dřevěná vyhlídková věž je vysoká 10 m a z vyhlídkové plošiny se před vámi rozprostře pohled na Moravskou bránu a Oderské vrchy s vrcholem Maleníku.