Památky a zajímavosti Králíky
Ve městě Králíky, jehož historické jádro je městskou památkovou zónou, najdeme řadu historických památek, pamětihodností a turistických zajímavostí a také dvě muzea. Přímo ve městě se nachází Městské muzeum Králíky a v Prostřední Lipce Vojenské muzeum Králíky.
Jednou z největších atrakcí této oblasti je mohutný systém československého pohraničního opevnění z let 1935–1938. Pevnostní pásmo mezi kótou Maliník a Zemskou bránou, které je dnes zahrnuto do projektu Králické pevnostní oblasti (KPO), tvořilo jeden z nejsilněji opevněných úseků hranic Republiky československé před II. světovou válkou. Pokud se do Králické pevnostní oblasti vydáte, čeká vás nejen deset muzejí ve zpřístupněných pevnostních objektech, ale také krásná příroda a četné akce, které zde nadšenci pořádají.
- Dělostřelecká tvrz Bouda
- Dělostřelecká tvrz Hůrka
- Pěchotní srub K — S 5 „U potoka"
- Pěchotní srub K — S 8 „U nádraží"
- Pozorovatelna K — S 12b „Utržený"
- Pěchotní srub K — S 14 „U cihelny"
- Muzeum Vysoký kámen
- Vojenské muzeum Lichkov
- Vojenské muzeum Králíky
- Památník obětem internace
Mezi historické památky ve městě Králíky řadíme:
- Budova Spořitelny (Velké náměstí 364)
- Hotel Zlatá labuť (Velké náměstí 358)
- Kašna se sochou přadleny (Velké náměstí)
- Kostel archanděla Michaela (Velké náměstí)
- Městské muzeum (Bývalá radnice, Velké náměstí 365)
- Plynárna (ul. Plynárenská 420)
- Silniční mostek se sochou sv. Jana Nepomuckého (ul. Jana Opletala, přes Králický potok)
- Sloup se sochou Panny Marie (Malé náměstí)
- Socha archanděla Michaela (ul. Karla Čapka)
- Socha sv. Floriána (ul. Jana Opletala)
- Žlutá škola (ul. 5. května 412)
- Fara (Velké náměstí 1)
- několik měšťanských domů
Významným místem východně od města Králíky je Hora Matky Boží (760 m). Zde se nachází klášter a hlavní poutní místo královéhradecké diecéze. Počátky vzniku kláštera souvisí s dokončením poutního kostela. Byl vystavěn v letech 1696–1700 v duchu baroka a kromě kostela Nanebevzetí Panny Marie je jeho součástí kaple Svatých schodů s ambity, pramenem, hřbitovem a poutním domem.
Přístupová cesta z Králík je zkrášlena sedmi šestibokými kaplemi křížové cesty, ve kterých byl umístěn soubor unikátních barokních plastik z pašijových scén. Dřevěné sochy v nadživotní velikosti byly vytvořeny kolem roku 1740 neznámým autorem, pravděpodobně žákem M. B. Brauna. Od roku 1986 je soubor soch umístěn v kostele sv. Mikuláše ve Vraclavi.
V noci ze 7. na 8. srpna 1846 udeřil do kostela blesk a ten vyhořel. Roku 1883 byl klášter za kostelem zrušen a do uprázdněné budovy se nastěhovali redemptoristé, kteří zde zůstali až do roku 1950. Následně zde byl zřízen jeden z tzv. centralizačních táborů pro mnichy, kteří byli komunistickým režimem vyhnáni z jejich působišť. Chrám v komunistické éře chátral, ale naštěstí přežil bez významnějších škod a po roce 1990 se poutní místo podařilo opravit.
V roce 2013 redemptoristé z kláštera odešli a duchovní správu převzalo Královéhradecké biskupství, žije zde jeden diecézní kněz.
Nešťastnou minulost za doby totality připomíná hlavní expozice Památníku obětem internace, který zde byl postaven. Ve vitrínách uvidíte výstroj a výzbroj ostrahy a některé vzácné osobní potřeby a části pozůstalostí řeholníků. Je možná i prohlídka interiéru velitelského domu a strážní věže.
Nad městem Králíky nedaleko dělostřelecké tvrze Bouda je přestavěna rozhledna z bývalé vodárenské nádrže. Nevábný vzhled kompenzuje výborným výhledem na Králický sněžník, Jeseníky, ale za dobré viditelnosti třeba i na Sněžku.
Rozhledna je součástí Kramářovy chaty, jejíž výstavba patřila k největším (a také nejnákladnějším) stavebním akcím KČST v meziválečném období. Chata byla vystavěna podle projektu arch. Jaroslava Stejskala v letech 1926–1928 a dostala jméno prvního prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře.