Památky a zajímavosti Přerov
Historické centrum města se nachází okolo Horního náměstí - lze zde nalézt domy z 15. století. Poblíž se nachází Přerovský zámek, vybudovaný na místě původního hradu, jehož věž má románský původ, a lze si prohlédnout i zbytky městských hradeb.
Městská památková zóna
Horní náměstí města Přerova je historicky nejcennější částí turistické lokality Přerovsko, které bylo prohlášeno městskou památkovou zónou v roce 1992.
Tvoří je komplex hradeb se zachovalými renesančními měšťanskými domy, z nichž nejvzácnější je tzv. Korvínský dům s číslem 31 se zachovalým renesančním portálem z roku 1570. Na Horním náměstí se také nachází renesančně upravený přerovský zámek.
Přerovský zámek byl vybudován na místě původně dřevěného, později kamenného hradu. Zámecká věž tvoří dominantu zámku i města.
V prostorách zámku je umístěno patnáct stálých expozic Muzea Komenského. Mezi nejzajímavější a nejnavštěvovanější patří čtyři dobové rekonstrukce školních tříd, expozice mineralogie, entomologie, národopis Hané a Záhoří, tajemství tónu zvonu a archeologie Přerovska.
Ze zámecké věže dohlédnete až do městského parku Michalov, který se rozkládá na 17 ha a od roku 1992 je kulturní památkou.
Na místě původního románského kostelíka na hradbách stojí kostel sv. Jiří, barokní stavba v jádru středověká se zachovalým gotickým portálem.
Kostel sv. Michaela na Šířavě je původně gotická stavba, obnovená v roce 1868. Interiér zdobí řada vzácných řezbářských prací.
Farní kostel sv. Vavřince je jednolodní barokní stavba z let 1725 až 1732 se starším jádrem. Průčelí je zdobeno sochami sv. Karla Boromejského a Ignáce z Loyoly. Před kostelem je kaple sv. Panny Marie.
V centru města lze vidět Městský dům, architektonicky významnou budovu z roku 1897 v novorenesančním slohu s bohatou štukovou výzdobou a prvky secese. Budova prošla rozsáhlou rekonstrukcí a byla slavnostně znovuotevřena v září 1992. Je to kulturní a společenské centrum s vysokou úrovní restauračních služeb, kde se konají různá divadelní představení, koncerty a společenské akce. Mezi nejvýznamnější hudební akce patří Československý jazzový festival s mezinárodní účastí, který se koná v říjnu. Jeho tradice se datuje již od roku 1966.
Pravoslavný chrám sv. Cyrila a Metoděje se nachází na jižním okraji městské památkové zóny na místě původní synagogy z 16. století. Současný objekt byl vystavěn v roce 1860 v novorománském slohu, interiérová přestavba byla provedena v roce 1898 dle projektů přerovského rodáka, vídeňského architekta Jacoba Gartnera v secesním slohu. Prostory jsou vhodné pro pořádání výstav a vynikající akustika umožňuje i pořádání koncertů. V říjnu 1997 byl prohlášen kulturní památkou.
Vila Jindřicha Lančíka
Vila je vrcholným dílem architekta Aloise Pilce, který umístil na svažitou parcelu dva kvádry o různých výškách, protínající se v diagonále nároží. Do průniku umístil hlavní komunikační prostor třípodlažní stavby. Architekt použil řady pásových oken, otevřel pokoje terasám a dokonce vyložil část objemu na piloty (z knihy Slavné vily Olomouckého kraje).