Historie obce Lysice
Doklady o životě člověka v okolí Lysic sahají hluboko do minulosti. Na pokraji Lysic byl nalezen kamenný nástroj pravěkého člověka mladší doby kamenné. Jde o velký vrtaný mlat 30 cm dlouhý, 8 cm široký a 3,5 cm vysoký.
První písemné materiály z XI. a XII. století se dotýkají nejbližšího okolí Lysic, první písemnou zmínku o Lysicích přináší až listina Bernharda z Cimburka z roku 1308 o prodeji polí a mlýna, kde mezi svědky je uveden Heralt z Kunštátu a Lysic. Je to i první důkaz o tom, že Lysice tehdy byly v držení pánů z Kunštátu. Kdy však byly Lysice založeny, o tom nemáme žádných písemných zpráv. První písemná zmínka o nedalekém hradu Rychvaldu pochází z roku 1371. V dnešní době již z něj zbyly pouze skromné zříceniny, protože po jeho dobytí počátkem XV. století byly následně i jeho hradby postupně rozebírány jako stavební materiál obyvateli okolních obcí.
O dobytí hradu svědčí i časté nálezy hlavic šípů, kopí a ostruh. Někdy okolo roku 1830 byly hluboko v suti nalezeny dvoje železné dvéře a meč. Tyto památky jsou uloženy v Lysickém zámku.
Až do roku 1451 vlastnila Lysice větev Kunštátsko-Lysická. Od tohoto data se majitělé často střídali. Postupně vlastnili Lysice větve pánů z Kunštátu, Perštýna, Kácova a Náchoda. V období třicetileté války , Lysice značně zpustly. V roce 1685 prodal císař Leopold lysické panství hraběti Serényovi. Tento rod měl Lysice v držení až do roku 1745, kdy je zakoupil Jan Jiří Piatti z Drnovic, který je vlastnil až do roku 1807. V roce 1811 dostalo se celé panství do dědictví Antonie hraběnky Dubské (rozené Piattiové) a její potomci, hrabata Dubští z Třebomyslic, Emanuel, Quido a Albrecht, vlastnili lysické panství až do roku 1945.