Památky a zajímavosti Sulimov
Na území obce se dochovaly tyto památky:
Socha svaté Anny - patronka Sulimova - Než se v našem historickém přehledu o soše sv. Anny zmíníme, podívejme se na to, proč je patronkou obce sv. Anna. V ústním podání se již dlouho z generace na generaci přenáší, že v dřívější době právě o svátku sv.Anny vypukl velký požár a velká část obce vyhořela. To bylo důvodem k tomu, že občané učinili slib, že budou tuto svatou uctívat a že den 26.července bude dnem svátečním. Uvedený důvod je třeba brát s rezervou, jako legendu. V každém případě tradice byla již před postavením sochy. Na stavbu sochy nebo památníku nebyl dostatek finanční prostředků. Realizace stavby proběhla až v roce 1944 a bezprostředním impulzem bylo tragické úmrtí Jana Špačka při jízdě na kole.
Socha byla církevně vysvěcena 23. července 1944 kvasickým děkanem Antonínem Dokoupilem za účasti P. Mošťka a P. Přecechtěla. Současná podoba okolí sochy je z roku 1969. Okolí sochy a socha sama byla při větších deštích ohrožována přívaly povrchové vody. Došlo k poškození sochy v základech. K rozhodnutí opravit sochu přispělo i politické klima roku 1968. Oprava byla realizována za velkého nadšení, obětavé práce a zvýšeného zájmu občanů o veřejný život ve své době. Oproti jiným případům tehdy nevytvářely žádné administrativní a politické překážky ani MNV, JZD a další struktury. Rozhodující finanční náklady byly hrazeny z výtěžku dvou obecních sbírek, do kterých přispěli všichni občané bez rozdílu vyznání a přesvědčení. Do původního podstavce sochy byla uložena schránka s dokumenty a zápisy o budování v r. l944. Vlivem nevhodného uložení byly původní záznamy zničeny, takže nezůstala zpráva o stavbě a hlavně důvodech, které vedly naše předchůdce ke stavbě. Dochovalo se jen několik kovových mincí oficiálně platných v době stavby. Ty byly uloženy do nové schránky v roce 1969. K nim přibyly peníze a další listiny s podpisy pracovníků a účastníků slavnostního položení základního kamene. Socha vhodně zasazená do svahu v horní části obce tvoří jakési průčelí a dominantu obce.
Zvonice - Zvonice v obci byla postavena začátkem 19.století. Registrovaná generální oprava proběhla v r.1933. Poslední stavební úprava byla realizována v r.1984. Vchod byl vybudován z jižní strany, bývalý vstup ze západní strany od domu č.24 byl zazděn a byla provedena úprava interiéru. V r.1920 byl zakoupen zvon, stál 2.400,-Kč, byl hrazen ze sbírky občanů a s přispěním obce. Pro nedostatek materiálu v německém průmyslu se za 2.světové války konal sběr zvonů. Zabaven byl i zvon z naší zvonice. V roce 1942 byl nahrazen druhým, ocelovým zvonem, který byl za velké účasti obyvatel slavnostně vysvěcen a instalován. Zvonění bylo elektrifikováno v r.1971. Zvoníkem byl do této doby pan Vojtěch Zavadil starší č.25. Vnitřní vybavení bylo doplněno z darů občanů v r.1997. Od tohoto roku se znovu konají májové pobožnosti.
Křže - Kříže byly často stavěny jako smírčí. Tyto stavby měly vyjadřovat lítost a smír nad nějakým závažným činem.
V roce 1904 byl u školy postaven kříž manžely Františkou a Františkem Kusalovými. Je vhodné poznamenat, že Kusalovi bydleli na č. 26. Podle ústního podání Kusalovým pořád umíraly děti a postavení kříže mělo být usmíření s Bohem.
V r. 1906 byl nákladem manželů Zapletalových č. 26 postaven nad obcí (dnes u větrolamu) další kříž, dodnes nazývaný "Zapletalův kříž". V obou případech není prokazatelně znám důvod rozhodnutí ke stavbě. Do r. 1886 stály v místě dnešní školy čtyři staleté lípy a uprostřed dřevěný kříž.