Památky a zajímavosti Chroboly
Poutní kaple "U svatého pramene" byla zasvěcena Panně Marii Lurdské a postavena díky odkazu paní Rosalie Zierlingerové, vdovy pocházející z Chrobol. Její muž František, sedlák z obce Sádlno čp.1 (Zodl) zahynul v roce 1890 při práci v lese pod padajícím stromem.
Protože manželství bylo bezdětné a nebylo ani žádných přímých dědiců, prodala vdova Rosalie, nemocná tuberkulózou, celou nemovitost a odstěhovala se ke své sestře Kateřině Bartošové do Chrobol čp.35 (usedlost Doberauer). Ani návrat do rodných Chrobol ji však nemoci nezbavil.
Část svého majetku použila proto k dobročinným účelům, zvláště pro nejchudší spoluobčany a v roce 1900 věnovala 12.000,- rakouských korun na stavbu této poutní kaple "U svatého pramene". Název byl odvozen od léčivé studánky vedle kaple, jejíž voda prospívala zejména očním chorobám.
Sama paní Rosalie Zierlingerová se však dokončení kaple (1902 - 1903) nedočkala, neboť zemřela 19.srpna 1901. Stavební plány novogotické stavby zhatovil Rudolf Moser z Prachatic, který také měl stavební dozor. Provedení celé stavby v rozsahu stanovených nákladů dostal na starost zednický mistr Johann Reindl z Malonin (Pleschen). Novogotický oltář vznikl v dílně Ludwiga Schönbauera v Českém Krumlově. Na oltáři stála socha Panny Marie Lurdské od akademického sochaře Ferdinanda Demetze z obce St.Ulrich/Gröden v jižním Tyrolsku.
Tento sakrální klenot obce Chroboly se stal místem náboženského života celé oblasti a místem tichých modliteb a zamyšlení. Tím spíše, že později sem byla přenesena tradice poutí od farního kostela v Chrobolech. Tyto poutě se těšily obrovskému zájmu lidí ze širokého okolí. Po vysídlení většiny německých obyvatel v roce 1946 byla kaple v čase komunistické totality odsouzena k zániku. Teprve v tomto tisíciletí se díky aktivním chrobolským občanům podařilo kapli zachránit a stavebně obnovit.