Okolí a příroda Obora
Obora se rozkládá pod dvěma významnými vrcholky a to Malý Chlum (488 m.n.m.), jež se zvedá západně od obce a Velký Chlum (460 m.n.m.), jež se zvedá jihozápadním směrem od obce. Na Malém Chlumu bylo již v době eneolitu sídliště. Sídliště bylo obýváno i lidem popelnicových polí a v období halštatské kultury bylo opevněno. Kromě toho je tento vrchol významným nalezištěm zkamenělin, z nich nejznámější je Oborium a to si můžeme prohlédnout v Mineralogickém muzeu v Brně. Na severním úbočí Velkého Chlumu jsou v pískovcové skále vytesané reliéfy osobností husitského hnutí od sochaře S. Rolínka, autora jeskyně Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu, pocházející z 30. let 20. století. Kromě těchto soch jsou tu terénní nerovnosti po hradišti z halštatského období. Obora je obklopena pěknými lesy a východním směrem od obce protéká řeka Svitava.
Malý Chlum
Jedná se o severnější z obou vrcholů. Přestože má v názvu "Malý" je ve skutečnosti vyšší než Velký Chlum, jeho nadmořská výška dosahuje 488 metrů. Vrchol je plochý a travnatý s dalekým a překrásným kruhovým výhledem, říká se mu dokonce někdy Moravský Říp. V roce 2005 zde byla postavena dřevěná rozhledna. O té se říká, že je to největší posed v České republice. Pravdou však je, že umožňuje překrásný výhled do kraje.
Velký Chlum
Jižnější z obou vrcholů, Velký Chlum, je zalesněný vrchol bez rozhledu. Na jeho úpatí vytesal sochař Stanislav Rolínek (1902 - 1931) v pískovcové skále sousoší vůdčích osobností husitské epochy, Jana Husa, Jana Žižky z Trocnova a Prokopa Holého.
Ke vzniku Velkého i Malého Chlumu se váže jedna pověstTo se prý kdysi dávno vsadila bába čarodějnice s čertem o to, kdo z nich za jednu noc nanosí větší kopec písku. Čert prý létal pro písek kamsi daleko a přinášel jej ve velkém plochém koši, kterému se říkalo opákla. Bába byla chytřejší. Čekala vždy, až čert odletí, a pak mu odnášela v zástěře to, co donesl, a sypala na svou hromadu. Čert se divil, že bába má hromadu větší, létal čím dál rychleji, ale nebylo mu to nic platné, bába ho vždy předstihla. Ovšem už ani bába nestačila písek přenášet, protože se čert vracel čím dál rychleji, a tak použila další lest. Měla prý s sebou kohouta a lucernu. Tu rozsvítila ještě před svítáním, kohout zakokrhal a čert, který se právě vracel s opálkou plnou písku, poznal, že sázku prohrál. Ve zlosti hodil opálku na zem mezi oba kopce a vznikl tak malý kopec mezi oběma Chlumy, tzv. Opálka.