Obecní znak
Základní informace
Kraj:Plzeňský
Okres:Rokycany
Správní obvod:Rokycany
GPS souřadnice:49.715656N, 13.686813E
Nadmořská výška:417 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1325 (699 let)
Katastrální výměra:1 214 ha
Počet obyvatel:1 354
PSČ:338 44
Adresa URL:www.dobriv.rokycansko.cz

Části obce Dobřív: Pavlovsko

Historie obce Dobřív

Dobřív byl v době svého vzniku malou osadou nebo dvorcem, patřícím Dobřějovi. První písemné zmínky o původní vsi Dobřievo pocházejí z roku 1325. U obce bylo i naleziště železné rudy ve stráni Bábovky a Konesova vrchu a zařízení na její zpracování v prostoru dnešního Hořejšího jezu. Do doby krále Přemysla Otakara II. žila celá tato krajina klidně, dosáhla značného rozmachu, byly zakládány nové vsi, hrady, dokonce zde vznikl klášter šlechtického založení roku 1263. Po smrti Přemysla Otakara II. to už bylo horší. Dobřív poznal drancování za poručnické vlády Oty Braniborského a hlad v letech neúrody 1281 - 1282. Pak přišla klidná doba za vlády Václava II. a jeho syna Václava III., ale už krátké mezivládí habsburské a korutanské v letech 1306 - 1310 přineslo do země neklid. Ani za Jana Lucemburského nepřišla doba rozkvětu. V listopadu 1325 král s celou královskou kanceláří dorazil do Münnerstadtu, kde se zdržel několik dnů. A zde také 4. listopadu vydal listinu, jíž Petrovi z Rožmberka dovolil vykoupit pusté vesnice Dobřív, Hrádek a Kuškov. Dobřív za rožmberské vlády ožil. Pomalu se zabydlely usedlosti dříve opuštěné a vznikaly nové podle plánu. Po odchodu Petra do kláštera došlo ke změně držby v rožmberském rodě. Majetek drželi společně bratři Petr, Jošt, Jan a Oldřich. Tito se brzy dostali do sporů s pány z Landštejna, což přerostlo v jihočeskou válku.

Pod náporem husitů se ale odlehlé rožmberské državy začaly rozpadat. Rožmberk nechtěl, aby jeho majetky byly příliš drancovány, a proto uzavřel smlouvu s panem Zdeňkem z Rožmitálu, který stál na druhé straně kalicha, a touto smlouvou mu postoupil Strašice a okolí, včetně Dobříva a svěřil mu také úřad purkrabský na Zbiroze. Později na tomto panství odškodnil ještě Kunatu Kaplíře ze Sulevic částkou 3000 kop grošů za odstoupení Zvíkova a nakonec roku 1431 Zbirožsko i se Strašicemi a Dobřívem prodal císaři Zikmundovi. Tak se Dobřív po více než jednom století vrátil do majetku českého krále. Ve třicátých letech 15. století, postoupil Zbirožsko Hanušovi z Kolovrat. Král se ale ze získaného trůnu dlouho netěšil, již 1437 zemřel a po dvou letech zemřel i jeho nástupce Albrecht Habsburský. V roce 1450 po smrti Hanuše přešel Dobřív do majetku jeho syna Hanuše II. z Kolovrat. O své panství se valně nestaral a roku 1477 je prodal svým synovcům bratřím Jaroslavovi a Zdeslavovi ze Šternberka. Po nich získal tuto oblast Václav Popel z Lobkovic, po něm jeho synové. Lobkovické panství přineslo do Dobříva výrobu železa ve velkém. V roce 1608 byla huť i s vesnicí Dobřív králem Rudolfem II. zastavena třem sestrám Běšínským z Běšin na Svinné a Hřešihlavech a vrácena zpět komoře asi roku 1613.

V době před třicetiletou válkou byl dobřívským nadřízeným hejtman zbirožského panství Tomáš Zelendar z Prošovic, plzeňský erbovní měšťan. Třicetiletá válka Válka se Dobříva zpočátku dotýkala jen nepatrně. Po porážce českých stavů se ale poměry zhoršovaly. Třicetiletá válka skončila 24. října 1648 uzavřením Vestfálského míru. Lid si oddechl, ale strašná bída zůstala.

V době války i po ní se v Dobřívě usadilo značné množství Němců.
První světová válka byla těžkým obdobím v historii Dobříva. Železárny okamžitě přešly na válečnou výrobu a dělníci byli postaveni pod vojenskou správu. Rok 1917 byl absolutně nejhorším rokem v zásobování potravinami za celou dobu trvání války. 28. říjen 1918 završil zajímavým způsobem celou válku. O čtyři dny dříve zemřel totiž majitel zdejších železáren Max Hopfengärtner a jeho pohřeb se konal právě 28. října. Dělníci měli volno pro účast na pohřbu a do toho přišla zpráva o vzniku Československé republiky. Radostný smutek.

V roce 1936 bylo jasné, že sousední Německo připravuje novou válku. V roce 1938 to přišlo. Nejprve malá květnová a pak zářijová mobilizace předznamenaly opět další tvrdé roky. Už v polovině září 1938 zaplavili Dobřív první uprchlíci z pohraničí. Okleštěná Česko-Slovenská republika pak po 5ti měsíčním zkomírání demokracie zanikla prvním odtržením Slovenska a vznikl Protektorát Čechy a Morava. Německá okupační armáda se v Dobřívě představila 15. března 1939 příjezdem 5 obrněných vozů. Dne 20. dubna na Hitlerovy 50. narozeniny se už v Dobřívě objevili první 2 prapory s hákovým křížem.

7. května ráno přijely do Dobříva 3 obrněné vozy armády Spojených států. Nastalo radostné vítání, neboť bylo zřejmé, že jde o konec války. Ne však konec mrtvých. Američané se museli stáhnout na předem stanovenou demarkační čáru u Hrádku a do Dobříva přišla 11. května armáda sovětská. A hned druhý den svou ochotu pomoci „Rudé armádě osvoboditelce" zaplatili životem dva dobřívští občané. 25. května byl na shromáždění občanů ustaven Místní národní výbor, jehož předsedou se stal Josef Šístek. V upomínku na oběti 2. světové války byl pomník padlých na návsi rozšířen o desku se jmény obětí. Bohužel deska neposkytuje přesný obraz o obětech z Dobříva, protože jsou na ní jména osob, které z obce pouze pocházely, ale naopak chybí 6 jmen, mezi nimi 4 děti, které zahynuly v Osvětimi. Poválečné období „normalizace" V květnu 1946 se konaly volby do Ústavodárného národního shromáždění a podle jejich výsledků se upravil i počet členů jednotlivých stran v MNV.

Po únoru 1948 nastal velký úpadek obce. Začalo se bouráním starobylých domů č. p. 3 a 4. Každý komunista musel odpracovat 20 hodin na veřejně prospěšné práci, za což byly tyto demolice považovány. V květnových volbách 1948 už byla jen jedna kandidátka „Národní fronty" sestavená na sekretariátě KSČ. Při volbě se už nechodilo za zástěnu. Pro tuto kandidátku bylo odevzdáno od 1046 voličů jen 848 hlasů, bílých lístků bylo 133 a ostatek byly neplatné hlasy (prázdné obálky, obrázky TGM či Beneše). Těžko lze utvořit obraz dalších 42 let. Archivní dokumenty buď chybějí, nebo nejsou zpřístupněny. Bylo znárodněno, co se dalo, uzavřeny byly soukromé podniky, mlýn , pila, železárny, atd. Nakonec doklepal i Hořejší hamr. V roce 1950 bylo po roční námaze ustaveno menšinové zemědělské družstvo. Rolníkům, kteří nechtěli do družstva, byly zabaveny zemědělské stroje a byli potrestáni pokutami. Stejně ale přivedlo JZD vstoupivší rolníky na žebrotu. Museli odvést dobytek do společné stáje, dát svá pole do společných lánů, odevzdat vozy, koně atd. Od Dobříva byla oddělena osada „Na Zastávce" a připojena k Mirošovu, na oplátku byla k Dobřívu přiřazena sousední obec Pavlovsko. Dobřívu byly odňaty kromě zemědělských pozemků i lesy, takže obec neměla vůbec žádný vlastní příjem a byla odkázána jen na přidělené peníze ze státního rozpočtu. Za 42 let vlády KSČ byli v Dobřívě zlikvidováni všichni soukromníci, mezi nimi bylo 6 obchodů s potravinami, 4 hostince, penzion, 3 pekárny, hamr, mlýn, pila. Dále byla zbourána kaplička se zvoničkou na návsi a několik statků. Na sklonku padesátých let byl postaven obchod s průmyslovým zbožím, k němu později přistaveno řeznictví. Všechny potravinářské obchody nahradila jedna nově postavená, architektonicky velice pěkná, budova konzumu. Místo opravy zdevastované Nové hospody byla postavena velikostí předimenzovaná „Hamrovka". U sokolovny byla postavena turistická ubytovna a péčí rokycanského muzea obnoven Hořejší hamr jako technická památka. Přínosem bylo zřízení Celní školy v objektu bývalého mlýna a přádelny. Škola byla původně zakládána jako provizorium, než bude opraven pro tyto účely zámek v Mirošově, ale zůstala už nastálo. Mirošovský zámek v péči Státní celní správy zpustnul docela. Soukromá iniciativa nebyla potlačena u výstavby rodinných domků a u prodeje starých chalup soukromníkům, hlavně z Plzně a Prahy. Tím byla zachráněna spousta cenných staveb, které by jinak, v socialistické péči, byly zcela zdevastovány. Byla také povolena výstavba několika desítek rekreačních chat. Po skončení vlády jedné strany byly roku 1990 opět po 44 letech svobodné volby.

 

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Dobřív

Počasí meteostanice Těně

Vzdálenost meteostanice od obce Dobřív: 7 km

Poslední data: 21.12.2024 17:47

Umístění: 548 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Těně

Teplota
0,8
°C
Zdánlivá teplota
-3,2
°C
Rosný bod
-1,0
°C
Vlhkost
87,1
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1014,5
hPa
Směr větru
Z
Rychlost větru
2,5
m/s
Nárazový vítr
3,9
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Těně

Dnes
0/5
°C
Zítra
-2/1
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Dobřív se také nachází

Borek

Borek

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Cheznovice

Cheznovice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (SV)
Počet obyvatel: 739

/
Číčov

Číčov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (J)

/
Drážky

Drážky

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Holoubkov

Holoubkov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 1 357

/
Hořice

Hořice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Hrádek

Hrádek

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 2 km (Z)
Počet obyvatel: 2 653

/
Hůrky

Hůrky

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 3 km (S)
Počet obyvatel: 229

/
Kakejcov

Kakejcov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 93

/
Kamenný Újezd

Kamenný Újezd

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 5 km (Z)
Počet obyvatel: 932

/
Kocanda

Kocanda

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 4 km (Z)

/
Kornatice

Kornatice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 275

/
Lučiště

Lučiště

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Medový Újezd

Medový Újezd

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 260

/
Mešno

Mešno

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (JZ)
Počet obyvatel: 86

/
Mirošov

Mirošov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 4 km (JZ)
Počet obyvatel: 2 191

/
Myť

Myť

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 5 km (J)

/
Mýto

Mýto

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 1 492

/
Nevid

Nevid

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 184

/
Nová Huť

Nová Huť

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 3 km (Z)

/
Nové Město

Nové Město

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Osek

Osek

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 349

/
Pavlovsko

Pavlovsko

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 2 km (Z)

/ /
Příkosice

Příkosice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (J)
Počet obyvatel: 419

/
Raková

Raková

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 235

/
Rokycany

Rokycany

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (Z)
Počet obyvatel: 12 827

/
Skořice

Skořice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 4 km (J)
Počet obyvatel: 277

/
Štítov

Štítov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (J)
Počet obyvatel: 50

/
Strašice

Strašice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 2 461

/
Střed

Střed

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Svojkovice

Svojkovice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (SZ)
Počet obyvatel: 459

/
Těně

Těně

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 293

/
Těškov

Těškov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (S)
Počet obyvatel: 317

/
Trokavec

Trokavec

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 117

/
Veselá

Veselá

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 319

/
Vísky

Vísky

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (J)
Počet obyvatel: 62

/
Volduchy

Volduchy

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 190

Rozhledna na Kotli

Rozhledna na Kotli

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (Z)

/ /
Zámek Kozel

Zámek Kozel

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 12 km (JZ)

/ / / / / /
Zámek Zbiroh

Zámek Zbiroh

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 17 km (S)

/ / / /
Rozhledna Na Skále

Rozhledna Na Skále

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 17 km (J)

/ / / /
Rozhledna Chlum

Rozhledna Chlum

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 19 km (Z)


Reklama
Víte že?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Arboretum Sofronka

Arboretum Sofronka je ve vzdušné vzdálenosti 23 km od obce Dobřív?

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci bylo založeno v roce 1956 Ing. Karlem Kaňákem, CSc. jako pracoviště Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti po té, co byl Československou akademií zemědělských věd vypsán úkol "Šlechtění borovice".

Nejvyšším bodem v Plzeňském kraji je Velká Mokrůvka (1 370 m n.m.), pohoří Šumavy, nejnižším bodem je údolí Berounky (250 m n.m.) v místě, kde řeka opouští území kraje?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Plzeň

Nejbližší obec nad 20 000 obyvatel je Plzeň s 153 649 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 23 km?

Plzeň je statutární město na západě Čech a metropole Plzeňského kraje. Leží na soutoku řek Radbuza, Mže, Úslava a Úhlava. V počtu obyvatel je čtvrtým největším městem v České republice (po Praze, Brnu a Ostravě) a druhým největším městem v Čechách (po Praze).

Ke dni 1.1.2024 žilo v obci Dobřív 683 mužů a 671 žen?

Javorná (1090 m)

Javorná (1090 m) je ve vzdušné vzdálenosti 63 km od obce Dobřív?

Javorná je hora na Šumavě, zhruba 3 km jihovýchodně od obce Javorná a 9 km severozápadně od Železné Rudy.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Zřícenina hradu Žebrák

Zřícenina hradu Žebrák je ve vzdušné vzdálenosti 24 km od obce Dobřív?

Zřícenina gotického hradu Žebrák stojí na skalnaté šíji, původně chráněné rybníky, v obci Točník na jižním okraji Křivoklátských lesů.

Pohádkový statek Břasy - Vranovice

Pohádkový statek Břasy - Vranovice je ve vzdušné vzdálenosti 17 km od obce Dobřív?

Pohádkový statek je krásné venkovské stavení na návsi vesničky Vranovice s číslem popisným 31.

Název obce Dobřív se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Ke dni 26.3.2021 žilo v Plzeňském kraji 581 436 obyvatel, z toho 288 879 mužů a 292 557 žen?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Přehrada Záskalská

Přehrada Záskalská je ve vzdušné vzdálenosti 16 km od obce Dobřív?

Vodní nádrž Záskalská na Červeném potoce nedaleko Komárova byla vybudována v roce 1959. Nádrž se nachází na severním okraji bývalého vojenského újezdu Brdy, maximální hloubka v ní činí 13,5 m a objem nádrže je 74 tis. m3.

Reklama