Památky a zajímavosti Lanškroun
Důležitou historickou a architektonickou památku města Lanškroun tvoří zámek, původně augustiniánský klášter postavený v roce 1393, po husitských bouřích přestavěný na zámek. Dnes je kulturním a společenským centrem. Sídlí zde Městské muzeum se stálými expozicemi a galerií. Mezi stálé expozice se řadí Historie města Lanškrouna, Kabinet mincí, medailí a sochařských prací akademického sochaře Zdeňka Kolářského, Sklářství na pomezí Čech a Moravy, Pamětní síň hudebního skladatele a dirigenta Jindřicha Pravečka.
Zámek stojí na Jiráskově náměstí. Je to dvoukřídlá budova, krytá nízkou valbovou střechou. Západní křídlo je jednopatrové, jižní dvoupatrové. K východnímu konci jižního křídla přiléhá jednopatrový přístavek. Na severní straně sousedí se zámkem kostel.
Uprostřed čtvercového náměstí stojí honosná renesanční radnice z let 1581 až 1582 s kamennými portály. Ozdobou náměstí je morový sloup z roku 1684 i empírová kašna s vázou a delfíny.
K dalším významným památkám patří roubený zájezdní hostinec Krčma, kostel sv. Václava ze 14. století, kostel sv. Anny z roku 1705, kostel sv. Máří Magdaleny z roku 1827, dům Piano z konce 18. století a sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandera z 18. století.
Hlavní historické náměstí nese jméno nejvýznamnějšího lanškrounského rodáka Jana Marka Marci, polyhistora, rektora Karlovy Univerzity a zakladatele spektroskopie.
Do hospodářského a společenského života města Lanškroun zasáhly další osobnosti, ke kterým se řadí Petr Jelito, arcibiskup, kancléř Karla IV. a zakladatel kláštera v Lanškrouně, Michael Weisse, bratrský kazatel, autor zpěvníku duchovních písní Českých bratří, Jan Kašpar Artzt, zemský prokurátor v Praze, mecenáš kostela sv. Václava či Christian Polykarp Erxleben, lékárník a textilní podnikatel.