Historie obce Česká Bříza
Poprvé je zmiňována r. 1401, kdy patřila k probožství rokycanskému. Po r. 1623 byla postoupena plaskému klášteru. Málokdo ví, že se naše vesnice kdysi jmenovala Německá Bříza. Dne 22. 5. 1945 obec požádala o změnu názvu na Českou Břízu.
Když pojedete z Plzně směrem do Zruče, hned na začátku vesničky po pravé straně uvidíte místní kulturní dům, hostinec s venkovním posezením a prolézačkami pro děti. KD postupně zvelebujeme (plastová okna, rozvod plynového topení, v hostinci nový rozvod elektřiny a čistička vzduchu). Odtud je krásný výhled na hrad Radyni a Chlum.
Když projíždíte od KD dál, z kopečka narazíte na prodejnu Jednoty Plasy a na druhé straně spatříte pomník padlých z první světové války. Pořád rovně za nosem a jste na rozlehlé návsi, uprostřed návsi stojí zděná šestiboká kaplička sv.Petra a Pavla z r. 1808. „Lípa Svobody" vysazená r.1945 kapličku chrání. Náves je klasicky půlkruhová, s některými ještě zachovalými domky s klasickou bránou. Dobře si prohlédněte opravený domek se slunečními hodinami. Nechybí tu ani rybníček s lekníny, které ho v letních měsících zdobí svými květy, vrby a břízky se vytyčují v okolí rybníčka. Naše náves okouzlila v r.1922 i filmaře, natáčela se zde první filmová „Prodaná nevěsta".