Památky a zajímavosti Druztová
Kostel sv. Maří Magdaleny
Se svolením arcibiskupa dal postavit roku 1351 Racek ze Švamberka kostel, který byl původně gotický. Až do této doby navštěvovali věřící kostel v Dýšině, ale časté povodně jim bránily v cestě přes řeku. Prvním duchovním v novém kostele byl až do roku 1360 farář Jan, pod jehož správu byly přiděleny mimo hrad i Druztová a Dolany. V blízkosti kostela stála fara a dřevěné domky obyvatel vesnice. V období husitských válek byl kostel pobořen a fara zanikla, kostel byl opraven později. Klenba presbytáře pochází z r. 1632. Kostel byl v r. 1699 rozšířen, presbytář byl sklenut valenou klenbou, loď kryta dřevěným kazetovým stropem a kruchta opatřena masivními pilíři. Hlavní oltář je pseudogotický z r. 1906, po pravé straně je oltář sv. Martina ze 2. pol. 17. století. Kazatelna je raně barokní s boltcovým ornamentem a přemalovanými obrazy Krista a apoštolů. Kamenná křtitelnice s železným víkem pochází z doby kolem r. 1800. Varhany jsou z roku 1912. Šindelová střecha věže byla opravena roku 1995 a střecha kostela roku 2000. Ve věži byly původně 3 zvony, ale v září 1916 byly dva menší rekvírovány pro válečné účely a byl ponechán jen největší s českým nápisem: „Dal ulít Ondřej Červenka z Plzně." Tento zvon byl zhotoven v Norimberku r. 1640. V roce 1701 byl kostel povýšen na farní a purkmistr a rada města Plzně zřídili v Druztové samostatnou faru.
Pravděpodobně roku 1801 byly u vchodu do kostela vysazeny 2 lípy, ale protože svými kořeny narušovaly stavbu a ulomená větev poškodila střechu, byly obcí v roce 2000 poraženy a téhož roku vysazeny 2 nové mladé lípy, ale již ve větší vzdálenosti od kostela. Kostel v Druztové byl také v posledním desetiletí třikrát vykraden.
Fara a kaple sv. Jana Nepomuckého
Původní fara, která stála hned vedle kostela, byla během husitských válek zničena. Jak šla staletí, domky vesničanů byly postupně budovány dál a dál od kostela. Proto byla nová fara, postavená v roce 1701 ve vsi, tak nezvykle vzdálena od svatostánku. Mezi oběma stavbami byla v tomtéž roce vysázena lipová alej, která dodnes tvoří spojnici obou církevních budov a je krásnou přírodní dominantou obce. Vše se odehrálo v době 350. výročí založení kostela.
Kostel byl ale v zimních měsících těžko přístupný, a tak bylo rozhodnuto postavit v těsné blízkosti fary kapli sv. Jana Nepomuckého. Základní kámen posvětil farář Josef Václav Hrdý a společně s plzeňským primátorem a doktorem lékařství Petrem Heltferem z Heltfentrelu ho vložili 27. dubna 1745 do základů. Kaple byla dokončena za neuvěřitelně krátkou dobu a 9. listopadu téhož roku vysvěcena. Byla postavena podle plánů stavitele plaského klášera Ondřeje Kondela a její stavba trvala pouhých 196 dnů.
Kaple je barokní, šestiboká, členěná v nárožích lizénami. Nad vstupním portálem je socha sv. Jana Nepomuckého z pol. 18. století, vnitřek sklenut kopulí na lunetách. Nad vchodem je dřevěná kruchta z roku 1856. Hlavní oltáře je portálový, sloupový, s nástavcem z doby kolem poloviny 18. století. Obrazy sv. Jana Nepomuckého jsou umístěny v nástavci. sochy zosobňují sv. Petra a Pavla. Za zmínku stojí i boční oltář sv. Martina s obrazem světce od J. Herzoga z r. 1881 a barokní obrazy Panny Marie a Snímání z kříže z 18. století. Ve věži byly dva zvony, v září 1916 zde byl ponechán pouze jeden. V roce 1924 byl zavěšen nový zvon. Ten byl ale v roce 1942 odevzdán pro potřeby německé armády.
V kapli se v zimním období dodnes konají mše. V roce 1968 byla opravena střecha, nová asanační omítka a natření fasády bylo provedeno v roce 1994.
Ale vraťme se k faře. Posledním farářem zde byl 40 let Karel Stibral, který zemřel v roce 1957 a od té doby je fara prázdná a chátrá. O záchranu se snažila nadace „Svatý Jan", poté byla fara majetkem plzeňské charity. V současné době je fara nově rekonstruována a sídlí zde obecní úřad, pošta, knihovna a kadeřnictví.
Druztovská škola
Marie Terezie vydala v roce 1774 školský patent, podle kterého byly při farních kostelích zřizovány triviální školy pro děti od 6 do 12 let. Od roku 1786 byl školní rok stanoven od 1. září do 15. července. První úřední záznam o druztovské škole je z roku 1818, docházely sem děti i z okolních vesnic. Byla celá dřevěná, krytá došky a měla číslo popisné 18. Stála na místě, kde jsou dnes vrata na hřbitov. Ve škole byla jedna třída a byt učitele.
Počet dětí se však neustále zvyšoval a stará škola již nestačila, proto byla postavena a roku 1857 otevřena nová budova. V roce 1860 byla zřízena druhá třída. V roce 1881 byla škola opravena a u budovy zřízena štěpná zahrádka. Dne 1. března 1885 byla ve škole otevřena třetí třída. V roce 1890 byla otevřena již 4. třída a dětí stále přibývalo, a tak musela škola být 1893 rozšířena na pětitřídní. Ve školním roce 1897/98 se v budově učilo 428 dětí.
Původní dřevěná škola byla v roce 1858 prodána v dražbě a v květnu 1896 shořela, aniž by někdo hasil.
I po „odškolení" několika okolních vesnic byla škola přeplněná, až konečně v roce 1936 byla ve Zruči otevřena nová škola.
Škola v Druztové měla také své temné období, které začalo v lednu 1945. Musela být vyklizena a připravena pro ubytování přesídlenců, děti z Druztové se nadále musely učit v místním hostinci.
Od roku 1957 do roku 1972 byla ve škole provedena výměna oken, dveří, fasáda nahrazena břízolitovou omítkou, instalováno ústřední topení a zaveden vodovod. V roce 1977 bylo vyučování v druztovské škole ukončeno. Zůstala zde pouze mateřská škola.