Historie obce Ostředek
O Ostředku se poprvé dovídáme z písemných zpráv poměrně pozdě, až v roce 1356, kdy byla zdejší tvrz v držení vladyky Slávka z Ostředka. V průběhu let se v Ostředku vystřídalo četné množství vlastníků, původní tvrz zanikla a sídlo bylo přeneseno do vsi. Jan Vilém Mladota přistavěl roku 1741 k západnímu průčelí barokního zámku kapli sv. Jana Nepomuckého. Jezuitská kolej u sv. Ignáce na Novém Městě pražském dala po roce 1752 kapli bohatě vyzdobit od Antonína Krona a F. I. Raaba. Jedním z významnýc majitelů Ostředka byl pražský advokát Václav Červinka (1844 - 1869), jenž se stal výraznou osobností národního obrození. Aktivně se účastnil i revolučních událostí roku 1848. Na vlastní náklady zde založil knihovnu s česky psanou literaturou a novinami K. H. Borovského. Byl zakladatelem politického spolku Přátelé svobody na Ostředku a okolí. Věrného a nadšeného pomocníka, také národního buditele, našel ve správci statku Františku Jaroslavu Čechovi, kterému se zde 21. února 1846 narodil syn, pozdější významný český básník Svatopluk Čech. V Ostředku se roku 1848 narodil Jaroslav Červinka, známý organizátor československých legií na Rusi, jenž roku 1928 vydal své paměti. Václav Červinka se narodil roku 1844. Psal pod pseudonymem Q. F. Renatus a je autorem opery Dal si hádat, k němuž libreto napsala jeho manželka Marie Červinková-Riegrová. Václav Červinka napsal i scénickou hudbu ke Stroupežnického hře Naši furianti a vydal dvě knihy povídek.
Od konce 19. století se Ostředek stále více proslavuje jako rodiště našeho literárního velikána Svatopluka Čecha. Majitel zámku hrabě Waldstein dal v roce 1898 upravit básníkovu rodnou světničku, která je přístupná dodnes.
K ostředeckému panství patřila i sklárna. Vznikla v roce 1715 a měla šest pánví. Pro nedostatek surovin byl provoz v roce 1719 ukončen. V roce 1828 byla zřízena nová huť, kterou si v roce 1830 pronajal František Kavalír. V roce 1837 začal Kavalír pracovat ve své vlastní sklárně v Sázavě. V Ostředku byla výroba skla ukončena asi roku 1887.