Historie obce Zlobice
Podle koncovky jména -ice, Zlobice, se dá usuzovat, že byla obec osídlena již v době staroslovanské (pozdější obměna osady rodu Zlobiců, užívalo se označení jména osady podle příslušníků rodu - Zlobici, ves lidí Zlobických od osobního jména Zlob). Obec Zlobice je jediná tohoto názvu v republice. První písemná zpráva o Zlobicích pochází z roku 1078. V této době byli Zlobici majetkem zeměpána, údělného knížete olomouckého Oty Sličného, syna knížete Břetislava. Když Ota Sličný s manželkou Ofkou založili u Olomouce klášter Hradisko a odevzdali jej řádu benediktinů, obdarovali jej řadou vsí. V zakládací listině kláštera z roku 1078 se uvádějí mezi množstvím různých vsí též "Zlobiczi" a "Bezmirow". Zlobice tak patří společně s Bezměrovem a Kyselovicemi mezi nejstarší obce okresu.
První písemná zmínka o Bojanovicích, tehdy svobodném dvorci, pochází z roku 1195. Obě vesnice jsou od roku 1521 spojeny s kroměřížským panstvím.
Od potoka směrem na Popovice bylo postaveno postupně 21 usedlostí. Všechny tvoří nejstarší část obce. K ní patřila budova první školy z roku 1889, v níž je dnes umístěna mateřská škola a obecní úřad. Nejvyšší stavbou této části je Cyrilo-Metodějský kostel postavený v letech 1897-99. Kostel byl vysvěcen roku 1900. Ke kostelu patří budova fary. Vedle ní dal přistavit v roce 1916 zlobický farář P. František Solanský mlýn, který měl malou elektrárnu. Sloužila v omezené míře i pro osvětlení obce a domů. Všechny tyto budovy byly v posledních letech opraveny a jsou dominantní ozdobou obce.
Zlobice byly obdařeny obecní pečetí v roce 1683. Měly ve znaku radlici a krojidlo, letopočet 1683 a nápis "Obeczní peczet diediny Zlobice. Toto první obecní pečetidlo bylo roku 1854 nahrazeno novým. Motivem nového pečetidla byly zkřížené kosy, cep a srp (charakterizující polní hospodářství) a název "Pecet obce Zlobicke". Obec Bojanovice měla ve své první pečeti nápis "Obeczný peczet diedini Bojanowicz" a rok 1684. V pečetním poli je uprostřed renesančního štítu košatá lípa. Tato pečeť byla užívána na úředních listech sto sedmdesát let, do roku 1854. Podle této pečeti si obec pořídila razítko používané asi do roku 1890. Po něm bylo pořízeno razítko mosazné se znakem Anděla Strážného. Zřejmě pro náročnost provedení nového znaku špatně tisklo a tak se obec vrátila zpět k původnímu znaku s lípou.