Okolí a příroda Luhačovice
Město Luhačovice se rozkládá v údolí, jehož severozápadní okraj tvoří svahy Malé Kamenné, jihovýchodní část je tvořena zalesněným vrcholem Obětové (511 m), jižní část kotliny je obklopena pahorky Velké Kamenné (385 m), Solné (451 m), Zálužné (446 m), Lužné (428 m) a Ovčírny (429 m). Všechny tyto kopce jsou součástí Vizovické vrchoviny a Bílých Karpat. Nejvyšším vrcholem v luhačovické oblasti je Komonec, vysoký 672 m. Východní a jihovýchodní část okolí Luhačovic je součástí chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.
Luhačovickým údolím protéká říčka Horní Olšava zvaná také Šťavnice nebo Ščavnica. V roce 1928 byla na jejím toku, asi 2 km od centra lázní, dobudována údolní přehrada chránící před povodněmi. Časem však převzala i funkci rekreační a nyní slouží hlavně rybářům.
Na území Luhačovic vyvěrá 16 hydrouhličitanochloridosodných kyselek a jeden sirný pramen. Každou hodinu se zde na povrch dostává 15 000 litrů minerální vody, obsahující velké množství rozpuštěných minerálních látek, zejména sodík, vápník, hořčík, chlór, bróm, jód, kyselinu uhličitou, rozpuštěný oxid uhličitý.
Teplota vyvěrající vody se pohybuje mezi 10 – 12 °C. Nejznámější prameny, tvořící často cíl mnoha vycházek a povinnou zastávku lázeňských hostů, jsou Vincentka, Aloiska, Ottovka, Pramen Dr. Šťastného a Sv. Josefa.