Současnost obce Český Těšín
Město Český Těšín má dobrou občanskou vybavenost, fungují zde základní, střední školy, učiliště, gymnázium, umělecká škola, zdravotnictví, lékárny, domovy pro seniory, denní stacionáře, sociální péče, sportoviště, krytý bazén, koupaliště, zimní stadion a další.
Stereotypní sídlištní zástavba ze 60. až 80. let výrazně rozšířila bytový městský fond, ale městu příliš neprospěla z hlediska urbanistického ani funkčního. V 80. letech byl Český Těšín střediskem osídlení obvodního významu. Stal se známým zejména jako centrum papírenského a polygrafického průmyslu (výroba sešitů, tisk knih). V této době byl také otevřen nový hraniční přechod Český Těšín-Chotěbuz/Boguszowice na okraji města, což ulevilo provozu v centru města.
V roce 1990 byla navázána spolupráce s městem Cieszynem v oblasti kultury.
Český Těšín je významným centrem polské národnostní menšiny v Česku. Je zde polská divadelní scéna a Český Těšín je sídlem většiny polských organizací v Česku.
V Českém Těšíně se koná řada kulturních a sportovních akcí, jmenujme například Mezinárodní ekologické studentské symposium Český Těšín či Benefice pod modrým těšínským nebem.