Památky a zajímavosti Frenštát pod Radhoštěm
Město Frenštát pod Radhoštěm nabízí řadu památek, pamětihodností a turistických zajímavostí. Jeho historické jádro je od roku 2003 městskou památkovou zónou. Centru města dominuje náměstí s kašnou a novoromantická budova radnice, měšťanské domy v místě původní středověké zástavby, stavby ze 17. až 19. století s více či méně zachovanými interiéry a fasádami – napříkla čp. 2, 4, 12, 17–21. Na jihozápadní straně je dochováno podloubí i s historickou dlažbou z oblázků.
V letech 1889–1891 byla na místě původní radnice z roku 1796 postavena radnice nová. Realizace návrhu Antonína Tebicha z Brna byla svěřena staviteli Staňkovi z Valašského Meziříčí. Tato novoromantická budova měla původně sloužit škole. K tomuto účelu byla přikoupena sousední parcela domu čp. 38. V novém objektu budovy byla zřízena také spořitelna, strážnice a obchod. Radnice, dříve v nárožní poloze, je dnes řadová dvoupatrová stavba s podloubím a věží.
Na podloubí naproti vchodu do radnice je umístěna pamětní deska Jiřího Rašky, olympijského vítěze ve skocích na lyžích.
Radniční věž nabízí spolu s informačním centrem prohlídky a výstup na Radniční věž. Pohledem ze samotné věže se Vám rozprostře jako na dlani město Frenštát pod Radhoštěm a panorama Beskyd.
Další památky ve Frenštátě pod Radhoštěm:
Filiální kostel sv. Jana Křtitele - jednolodní stavba s předsazenou hranolovou věží, krytou cibulovou bání s lucernou. Objekt kostela byl postaven r. 1640, se stavbou věže bylo započato r. 1717. Ta byla v r. 1780 zvýšena a zastřešena cibulovou bání. Boční tribuny byly přistavěny v r. 1769. Pod tribunami jsou kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova a Neposkvrněného Srdce Mariina, které se do lodi otevírají pískovcovými portály. V interiéru je hudební kruchta, obraz Vzkříšení a Betlém od Josefa Knězka. Malířský soubor 14 zastavení Křížové cesty věnoval kostelu Albín Polášek.
Kostel sv. Martina - tzv. farní či dolní kostel, vystavěn na místě staršího kostela, který při požáru v roce 1661 vyhořel. Byl dokončen v r. 1680. Těsně po dokončení byl vydrancován a opět vypálen. Farní kostel sv. Martina je barokně orientovaná jednolodní stavba s představěnou hranolovou věží. Věž je kryta cibulovou bání. Hlavní vstup do kostela je situován na jižní straně věže.
Lurdská kaple sv. Marie - dala ji roku 1902 postavit manželka pana Bumbaly jako dík za navrácení zdraví.
Morový sloup Panny Marie - stojí na náměstí Míru. Na vrcholu sloupu je umístěna raně barokní plastika z roku 1686. Sloup jednoduchých neklasických tvarů je urbanistickým prvkem tvořícím součást sochařské výzdoby náměstí.
Kamenný kříž - barokní pískovcový kříž osazený na tvarovaném soklu. Boční strany jsou přizdobeny, na zadní straně se nachází datace 1753 a obdélníková litinová tabulka s delším textem připomínající sv. misii r. 1869. Korpus Krista je zpracován ve vysokém reliéfu. Tvář je jemně modelovaná, anatomie dobře zvládnutá. Přestože se kříž svou ornamentikou opožďuje za rokem vzniku - 1753 - jedná se o práci dobré dobové úrovně.
Ve vstupní části frenštátské radnice stojí kopie sochy Boha Radegasta - pohanského boha Slovanů - boha slunce, hojnosti a úrody. Autorem sochy je frenštátský rodák, profesor Akademie krásného umění v Chicagu, akademický sochař Albín Polášek (1879–1965). Originál sochy byl v roce 1930 instalován na Radhošti.
Dalšími památnými místy ve Frenštátě pod Radhoštěm jsou:
– Pamětní deska obětí II. světové války,
– Pomník na paměť dělnických bojů,
– Pomník osvobození.
Ve Frenštátu jsou také pamětní desky místním rodáků, popř. osob, které se zasloužily o jeho rozvoj:
– Albín Polášek (1879–1965),
– Valentin Kostelník (1815–1891),
– František Horečka (1894–1976),
– a další.