Památky a zajímavosti Brušperk
Celé náměstí Brušperka s barokními domy a zachovaným původním gotickým půdorysem, empírová radnice a stavební dominanta města, barokní kostel sv. Jiří, vytvářejí spolu unikátní architektonický celek, který je nazývaný "Lašský Betlém". Historické jádro města je vyhlášeno roku 1992 za Městskou památkovou zónu.
V obci jsou sochy sv. Jana Nempomuckého, Boha Otce, sv. Floriána, kaple sv. Spasitele, bolestné Panny Marie, sv. Jana a Pavla, sv. Antonína.
Dalšími drobnými památkami jsou kříže, boží muka, kaple sv. Antonína Kaple, kaple sv. Spasitele, kaple Bolestné Panny Marie a kaple sv. Jana a Pavla mučedníků.
Původ brušperského kostela
Počátky Brušperka (Braunsberg) jsou spojeny s kolonizační činností olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburka. První zmínka o nově založeném městě pochází z 6. prosince 1269 a je uvedena v listině, která je patrně o něco mladším falzifikátem.
První zmínka o brušperském kostele sv. Jiří a o faře je z roku 1305. Podle starého ústního podání údajně stával kostel na brušperském náměstí. Obdobně za dnešním kostelem bývalo staré opevnění města, na které měl odkazovat místní název „Ve Vale".
Křížová cesta - areál kostela
Náš kostel je 27 m 34 cm dlouhý, 10 m 43 cm široký. Věž nad hlavním vchodem je vysoká 43 m 6 cm (Vlastivěda moravská, 1915). Celý areál ohraničuje zeď s kapličkami křížové cesty. Pocházejí z 18. století (1781). Za P. K. Goldmanna je opravil p. Alois Ranocha a p. Rudolf Krompolc, obrazy p. Jan Bitner ze Staříče. Dne 1. 5. 2000 zahájila jejich generální opravu fa Kamil Zátopek z F-M. Byla provedena drenáž. Oprava bude dokončena letos. Nátěr fasády, kapliček i krytina budou shodné s kostelem. Dokončena bude i oprava márnice. Restaurován bude i cyklus obrazů. Pocházejí z roku 1881-1883 od malíře Antonína Svobody z Příbora. Jsou malovány na zinkový plech. Jejich oprava bude velmi náročná.
VĚTRNÝ MLÝN
Větrný mlýn holandského typu v Brušperku byl postaven na počátku 19. století, ale o jeho osudech se až do 2. světové války nic nedovíme. Dnes je v soukromém vlastnictví, prochází rekonstrukcí a je využit k bydlení.
Roku 1941 tehdejší majitel Viktor Lednický nainstaloval do mlýna elektrický pohon a válcové mlecí složení. V roce 1944 byl za spolupráci s protifašistickým odbojem uvězněn a popraven. Zařízení mlýna bylo postupně rozebráno.
Stavba válcového tvaru je prošpikována mnoha původními čtvercovými okýnky. Střecha je pokryta ipou a je zřejmě už neotáčivá, protože z ní u původního vikýře na hřídel větrného kola trčí komín.
Zajímavost: U paty jižní strany je v trávě 6 mohutných mlýnských kamenů.