Obecní znak
Základní informace
Kraj:Jihočeský
Okres:Český Krumlov
Správní obvod:Český Krumlov
GPS souřadnice:48.639324N, 14.229325E
Nadmořská výška:776 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1281 (743 let)
Katastrální výměra:1 947 ha
Počet obyvatel:635
PSČ:382 78
Adresa URL:www.lipnonadvltavou.cz

Části obce Lipno nad Vltavou: Slupečná

Historie obce Lipno nad Vltavou

Prvé zápisy o kolonizaci dnešního území obce Lipno nad Vltavou jsou dostupné z roku 1281, kdy je poprvé připomínáno Studené, Plískov, Kobylnice, Petrův mlýn a Slupečná. Dnes je Petrův mlýn pod vodou Lipenského jezera a prvé tři obce pouze rekreačními osadami Lipna nad Vltavou. Slupečná, která byla až do výstavby sídliště Lipno obcí, je od roku 1954 osadou Lipna nad Vltavou s trvalým osídlením. Všechna tato osídlení z roku 1281 patřila pod „zboží Rožmberské," jak je zřejmé z urbáře. Historik J.V.Šimák uvádí, že v případě Studené, která neměla nikdy německý název, se jedná o osídlení z prvé poloviny 13. století. Pravděpodobně by se zde jednalo o osídlení podobné nedalekým Hrušticím a zakladateli Studené by mohli být premonstráti z kláštera v Milevsku. Historické osídlení území dokladuje také archeologické slovanské naleziště ze začátku 13. století u nedalekých Lojzových Pasek. Postupně do konce 15. století však všechna tato místa osídlení přešla pod majetek vyšebrodského cisterciáckého kláštera a tak se v dostupných historických pramenech můžeme například dočíst, že v roce 1354 pronajal vyšebrodský klášter „část užitků ze Slupečné." Také Kramolín je již v roce 1459 připomínán jako majetek vyšebrodského kláštera.

Dle dostupných pramenů patřila oblast dnešní obce Lipno nad Vltavou pod území tehdejší rychty Bolechy (Wullachen). V historických pramenech je za jednotlivé osady uváděn počet „osedlých," tedy těch, kteří zde sedí na půdě - dnes bychom řekli, počet obytných stavení ve kterých žili lidé, převážně rolníci. Nejvíce osedlých, deset měla Slupečná (Luppetsching), pět Kobylnice (Goblens), čtyři Studené, tři Kramolín (Gromaling), dva Plískov (Stockern) a jeden Petrův mlýn (Petermuhle). Poprvé se zde objevuje Lipno (Lippen) se třemi osedlými. Dohromady zde tedy bylo 28 osedlých. V té době bývalo v jednom domě na vyšebrodském panství asi šest obyvatel, což znamená, že v roce 1530 bylo na území dnešní obce Lipno nad Vltavou 150 až 170 obyvatel.

Všechna tato osídlení, stejně jako dnes, byla na levém břehu Vltavy a jsou od nepaměti spojena s Vltavou, která jim byla nejen spoluživitelkou, ale často i krutým protivníkem. To zejména při velké vodě, když přišlo prudké jarní tání.

O tom, že se plavilo nad Lipnem dříví již na počátku 16. století svědčí návrh na splavnění Čertových proudů od Štěpánka Netolického z roku 1530. Plavba polen v nesvázaném stavu ze Svatotomášských lesů končila až u krumlovských rechlí, kde se dříví vytahovalo z Vltavy a stavělo do sáhů. V roce 1575 byla voroplavba prohlášena za svobodné podnikání a tak se zdejším sedlákům stávalo vorařství hlavním povoláním. Vory byly sestavovány nejčastěji u Dolní Vltavice nebo nad Frymburkem a zdejší voraři s nimi „sjeli" k vorařské louce, která byla asi 300 m od hráze dnešní přehrady a dnes je pod vodou. Zde bylo nutno před Čertovými proudy vory rozebrat, naložit na volské potahy a v rozloženém stavu je odvést k vyšebrodskému klášteru.

Volský potah většinou táhl sedm až devět klád, záleželo na průměru a délce stromu. Během dne byly klády naloženy, převezeny do Vyššího Brodu, složeny a potah se do setmění vrátil zpět. Osm dní této „potažné roboty" ročně bylo zdarma, ostatní klášter platil, tři groše za jízdu. Byla to dobře placená práce a tak se během krátké doby hospodáři v Kramolíně zaměřili na pěstování tažných volů a byli tím známí nejen na panství vyšebrodských cisterciáků, ale v celém rožmberském dominiu.

Osedlí „od vody," tedy z Lipna, Kobylnice a z části i ze Slupečné především vorařili a zemědělskou půdu měli jen pro svou obživu. Naproti tomu osedlí ze Studené, Plískova a Kramolína se plně věnovali zemědělství. Byli zde tedy většinou „celoláníci", tedy hospodáři, kteří měli z dnešního pohledu kolem dvaceti hektarů zemědělské půdy, což byla výměra, která nejen uživila rodinu, ale rodina ji mohla i sama obhospodařovat. V této souvislosti je třeba připomenout, že vždy třetina pozemků ležela ladem a výnosy byly zhruba trojnásobek toho, co bylo zaseto. Výnos z dnešní plochy jednoho hektaru byl 800 až 1000 kg žita, kterého se zde pěstovalo nejvíce. Zhruba třetinu bylo nutno ponechat na osetí, třetinu odevzdat vyšebrodskému klášteru, takže zbyla jediná třetina pro rodinu či na prodej na vyšebrodském trhu. Kromě žita a málo ovsa se na území dnešní obce Lipno nad Vltavou v 16. století pěstoval mák, řepa a z luštěnin především hrách. Hojně se zde pěstovalo zelí.

Stejně jako je to dodnes, nejkrizovější částí roku byla pro místní obyvatele zima. Šlo o to, aby vydržely zásoby jídla a píce. Bohužel, ne vždy se to povedlo. Nejhůře bylo, když nezbylo než sáhnout na osivo. Takové ohrožení budoucnosti přišlo, když na dveře ťukala smrt nebo hladomor. V zimě vrcholila vysoká úmrtnost. Dvě až tři děti z deseti se dožívaly dospělosti. V zimě také vrcholil strach z hladu. Čtyřicetidenní půst v předvelikonočním období se dodržoval často již dávno před Popelační středou a to nejen z důvodů náboženských.

Zásadní změna v „životě" obce proběhla především v 50. letech 20. století v souvislosti s budováním vodní nádrže Lipno. Údolní nádrž Lipno byla vybudována v letech 1952–1959 a s plochou přibližně 4 650 ha a objemem 306 milionů m3 je dodnes největším vodním dílem v České republice. V období, kdy toto dílo vznikalo bylo ojedinělým technickým řešením, umístěným do mimořádných přírodních podmínek. Vodní elektrárna, vybudovaná společně s přehradou a umístěná ve skále 160 m pod zemským povrchem, nahrazuje některá stávající i starší technická elektrárenská díla ležící mezi Lipnem a Vyšším Brodem. Při stavbě lipenské přehrady byla původní osada z převážné části zatopena a na místě původní osady začala vznikat nová obec.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Lipno nad Vltavou

Počasí meteostanice Lipno nad Vltavou

Vzdálenost meteostanice od obce Lipno nad Vltavou: 1 km

Poslední data: 21.11.2024 20:40

Umístění: 941 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Lipno nad Vltavou

Teplota
-4,8
°C
Zdánlivá teplota
-9,4
°C
Rosný bod
-8,5
°C
Vlhkost
74,7
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
988,4
hPa
Směr větru
SZ
Rychlost větru
2,0
m/s
Nárazový vítr
2,9
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Lipno nad Vltavou

Dnes
-4/-2
°C
Zítra
-5/-3
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Lipno nad Vltavou se také nachází

Blatná

Blatná

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Dolní Jílovice

Dolní Jílovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 3 km (V)

/
Frymburk

Frymburk

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 329

/
Herbertov

Herbertov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (V)

/
Hrudkov

Hrudkov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Kovářov

Kovářov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Lachovice

Lachovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (V)

/
Loučovice

Loučovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 3 km (JV)
Počet obyvatel: 1 456

/
Malšín

Malšín

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 167

/
Milná

Milná

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Nové Domky

Nové Domky

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 2 km (JZ)

/
Ostrov

Ostrov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Přední Výtoň

Přední Výtoň

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (Z)
Počet obyvatel: 178

/
Přízeř

Přízeř

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Slupečná

Slupečná

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 1 km (SZ)

/
Studánky

Studánky

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Těchoraz

Těchoraz

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (V)

/
Vyšší Brod

Vyšší Brod

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (JV)
Počet obyvatel: 2 160


Reklama
Víte že?

Český Krumlov

Nejbližší obec nad 10 000 obyvatel je Český Krumlov s 11 986 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 20 km?

Český Krumlov je město ležící zhruba 25 km jižně od Českých Budějovic. Rozkládá se pod hřebenem Blanského lesa a protéká jím řeka Vltava. Jedná se o významné turistické centrum Jižních Čech.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Ke dni 26.3.2021 žilo v Jihočeském kraji 631 803 obyvatel, z toho 312 168 mužů a 319 635 žen?

UNESCO - Český Krumlov

UNESCO - Český Krumlov je ve vzdušné vzdálenosti 20 km od obce Lipno nad Vltavou?

Státní hrad a zámek Český Krumlov je mimořádným architektonickým skvostem, jehož význam potvrzuje zápis města na listinu světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1992.

ZOO Dvorec

ZOO Dvorec je ve vzdušné vzdálenosti 41 km od obce Lipno nad Vltavou?

ZOO Dvorec se nachází zhruba 4 km od Borovan směrem na Trhové Sviny, v lesním prostředí, které dodává místu klid a pohodu. Za zvuků vydávající zvířaty se můžete přenést do různých kontinentů.

Lesní hřiště Království lesa Lipno nad Vltavou

Dětský ráj plný zábavy – to je Království lesa na Lipně. Najdete zde několik desítek atrakcí, Království zvířátek, tvořivé dílničky a mnoho dalších herních prvků.

Chýnovská jeskyně

Chýnovská jeskyně je ve vzdušné vzdálenosti 98 km od obce Lipno nad Vltavou?

Chýnovská jeskyně je národní přírodní památka ležící v katastrálním území obce Dolní Hořice východně od Tábora v Chýnovském krasu, která představuje nejvýznamnější a nejrozsáhlejší krasový útvar jižních Čech.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Název obce Lipno nad Vltavou se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk je ve vzdušné vzdálenosti 10 km od obce Lipno nad Vltavou?

Jeden z nejstarších jihočeských hradů – Rožmberk stojí na úzkém dlouhém ostrohu nad řekou Vltavou. Hrad pocházející z poloviny 13. století patří mezi nejstarší hrady Vítkovců

Nejvyšším bodem v Jihočeském kraji je Plechý, pohoří Šumavy (1 378 m n.m.), nejnižším bodem je hladina Orlické přehrady (330 m n.m.).

Ke dni 1.1.2024 žilo v obci Lipno nad Vltavou 315 mužů a 320 žen?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Reklama