Okolí a příroda Pamětice
Pamětice jsou malou podhorskou obcí a najdeme ji v oblasti Drahanské vrchoviny, severním směrem od města Boskovice a východním směrem od města Letovice. Obec se rozkládá na jihovýchodním úpatí vrcholku Nad Amerikou (553 m.n.m.). Součástí obce je i nedaleká malá osada Amerika. Roční průměrná teplota se pohybuje kolem 8˚C, roční úhrn srážek je okolo 600 mm. Z Pamětic je za pěkného počasí vidět až 15 obcí s celou malohanáckou krajinou a částí Drahanské vrchoviny. Častý zájem pak na sebe také poutá nejvyšší hora Jeseníků, viditelná při pohledu severním směrem z výše položených částí obce. U východního okraje obce pramení Pamětický potok a od západního okraje obce se rozprostírá rozlehlý les. Východním směrem od obce jsou viditelné terénní pozůstatky nedostavěné dálnice Vídeň - Wroclav.
Pamětický úval je ekologicky významný krajinný celek lokálního biogeografického významu. Jako významný ekologický segment krajiny byla tato lokalita vymezena v rámci kostry ekologické stability krajiny okresu Blansko již v roce 1984 výzkumným týmem Geografického ústavu Československé akademie věd v Brně.
Lokalita se skládá ze dvou vidlicovitě se sbíhajících údolí. Severní větev začíná u silnice Pamětice - Drválovice a směřuje na jihovýchod. Je dlouhá 1.2 km, šířky do 120 m. Jižní větev má začátek u rekultivované skládky na východním okraji obce Pamětice a táhne se směrem na východ. Délku má necelý 1 km a šířku asi 50 m. Pod spojením obou větví je k lokalitě přiřazena i navazující část široce vydutého údolí v délce asi 300 m.
Jedním z důvodů ochrany Pamětického úvalu je výskyt významných rostlin a živočichů. Hnízdí zde zvláště chránění ptáci moták pochop (Circus aeruginosus) a ťuhýk obecný (Lanius collurio). Na teplých slunných svazích rostou regionálně vzácné a ohrožené rostliny, zejména hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum), divizna rakouská(Verbascum austriacum), mařinka psí (Asperula cynanchica), krvavec menší(Sanguisorba minor), rmen barvířský (Anthemis tinctoria), mochna sedmilistá (Potentilla heptaphylla) a chrpa čekánek (Centaurea scabiosa). V mokřadních částech roste z regionálně vzácných druhů krtičník stinný (Scrophularia umbrosa). K jedinečnostem úvalu patří i výskyt mohutných starých dubů letních (Quercus robur).
Pamětický úval je v neposlední řadě výrazným krajinotvorným prvkem s vysokými estetickými hodnotami, pozitivně narušujícím monotónnost okolní polní krajiny.