Okolí a příroda Valeč
Vojenský výcvikový prostor Hradiště (veřejnosti spíše známý jako Doupovské hory) je největším výcvikovým prostorem Armády České republiky, jeho rozloha je 33 161 ha. Prostor se nachází v nejzápadnější části České republiky - rozkládá se v nadmořských výškách od 400 do 934 m nad mořem. Nejvyšší výšku má vrchol Hradiště (dříve také Hradní hora nebo Burgstadtlberg). Újezdní úřad, což je státní úřad spravující celý prostor sídlí v Karlových Varech, které jsou nejznámějším českým lázeňským městem. Území vlastního vojenského prostoru však ještě donedávna patřilo k nejméně známým oblastem České republiky kvůli vysokému stupni utajení všech údajů a znemožnění vstupu.
Karlovy Vary jsou také sídlem ředitelství Vojenských lesů a statků České republiky s.p., divize Karlovy Vary, organizace zřízené ministerstvem obrany ČR za účelem hospodaření s lesními i zemědělskými pozemky a hospodaření v krajině na území celého prostoru. Z hlediska hospodaření s lesem je Doupov rozdělen na tři lesní správy (LS) - na jihozápadě LS Dolní Lomnice, na severu LS Klášterec a na jihozápadě LS Valeč. Každá z lesních správ obhospodařuje zhruba 5000 ha lesních pozemků a 6000 ha ostatních ploch. Celý vojenský výcvikový prostor je z hlediska mysliveckého velice atraktivní. Je celý jedinou honidbou a vyskytuje se zde zejména - z jelení zvěře jelen lesní (evropský) a jelen sika dále pak srnčí, černá a mufloní zvěř. Populace jednotlivých druhů jsou vzhledem ke klidu a vysoké úživnosti honidby velice kvalitní. Vojenské lesy se v rámci své podnikatelské činnosti v oblasti myslivosti věnují zvelebování stavů zvěře a loveckého využití vojenského prostoru jak pro jednotlivce tak pro skupiny domácích i zahraničních hostů. Ve spolupráci s okolními obcemi vedou i odborné diskuse a zájmová uskupení v oblasti ochrany přírody a myslivosti.
Z hlediska přírodního a ekologického lze též Doupov prohlásit za oblast mimořádně zachovalou a hodnotnou. Je vyhlášen ptačí oblastí (hnízdí zde téměř 150 ptačích druhů) a také je součástí evropského systému ochrany přírody Natura 2000. Doupovské hory vznikly třetihorní vulkanickou činností jako mohutná sopka - tzv. stratovulkán a mají tedy zhruba kruhovitý tvar. Leží na pravém břehu řeky Ohře a jsou pramennou oblastí řady drobných vodních toků. Typický je také výskyt četných minerálních pramenů, členitý reliéf, mimořádné druhové bohatství flóry a fauny, ale také maximální snížení negativních vlivů civilizace na přírodu v posledních desetiletích. Ačkoliv je to zvláštní, většině doupovského území vojenský režim prospěl, protože udržel přírodu mimořádně zachovalou. Doupovsko patří dnes mezi jedenáct nejcennějších a ekologicky nejhodnotnějších území střední Evropy a jako takové si plně zaslouží citlivý přístup veřejnosti a také odborníků při návrzích budoucí revitalizace. Nemalá pozornost je věnována monitoringu a ochraně biotopů chráněných druhů rostlin a živočichů. Byl vypracován "Územní plán vojenského újezdu Hradiště", v němž jsou vyznačeny všechny objekty důležité z hlediska ochrany přírody a objekty spadající pod ochranu kulturních památek.
V posledních letech bylo provedeno několik kroků k možnosti nahlédnout veřejnosti do tajuplné a zachovalé přírody Doupova. Byly zpřístupněny okrajové části na jihu a jihovýchodě vojenského prostoru, byly zde vybudovány cyklostezky spojující zpřístupněná území a okolní obce a pracuje se na budování turistických stezek. Za zmínku stojí zejména lokality v okolí zříceniny hradu na Andělské hoře a zákoutí malebného barokního městečka Valeč v Čechách.
Bylo by na dlouhé povídání rozebírat historii zaniklých obcí Doupovska a podrobněji rozebírat pestrou a jedinečnou přírodu této lokality na západě Čech. Lze říci že pohnutá minulost tohoto území vytvořila unikátní přírodní rezervaci plnou tajuplné a panenské krásy přírody od vývojových přírodních společenstev bývalých pastvin a polí až po statné klimaxové bučiny.