Historie obce Košice
První zmínka o obci Košice pochází z roku 1252. Majitelé vsi se různě měnili, původně patřili k hradu Choustník, roku 1454 přešli pod Brandlín.
V 15. století zde byli dva páni, část patřila zemanskému dvoru Jana Rohlíka, zbytek obce držel Kunštát z Tučap.
Po vlastnictví Choustníku v letech 1547 až 1594 přešly Košice do vlastnictví Tábora. Pak se ještě několikrát změnil majitel, ať to byla Planá nebo později , až do 19.stol., zemanský dvůr v Želči.
Škola zde byla zřízena již v roce 1787, v roce 1874 se rozšířila na dvojtřídní a od roku 1874 dokonce na trojtřídní. Prvním řídícím učitelem byl Josef Želivský.
Jedné louce se říka Žižkovka a pověst o ní vypravuje, že na ní odpočíval Žižka, když jezdíval na Choustník. Ve trati U rybníka na cestě k Plané se zjevoval na baště vodník a ukazoval dětem barevné pentličky.
Tolik pověsti. Historie však zdokumentovala i jiné události.
Když v roce 1873 kopali v čp. 1 jámu na brambory, narazili na klenutí, pec a škváry. Historikové usuzují, že zde býval lihovar. Zde se našly i zbytky brány, ze které pošta koňmo za 1,5 hodiny doručila poštu do Soběslavi.
V roce 1872 u brandlínského lesa při lámání skály vykopali šavli, nůž a palici.
Později byla na jednom poli vyorána mosazná deska s obrazem císařovny Marie Teresie, u kříže na silnici do Tučap byla vykopána jáma a v ní nalezeny lidské a koňské kosti z období napoleonských válek /1803/.
Kaple sv. Anny byla vystavěna v roce 1884. Oltář kaple zdobí obraz děkana Bedřicha Kamarýta z Deštné.